Letnia ramówka Dwójki. Nowości i powroty

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 19:04
W poniedziałek 28 czerwca wystartowała letnia ramówka Programu 2 Polskiego Radia. Na słuchaczy czeka kilka nowości oraz ulubione audycje znane z ubiegłych lat.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dejan Dundjerski

Pierwsza zmiana w porównaniu do poprzednio obowiązującej ramówki to audycja "Płyta na lato" (poniedziałek-piątek, godz. 12.05). W jej trakcie nastąpi obszerna prezentacja utworu muzycznego, a prowadzący zada pytanie z nim związane. Każdy chętny przesyła odpowiedź na pytanie z krótką osobistą refleksją dotyczącą prezentowanego utworu.

Od poniedziałku do piątku od godz. 19.00 możemy posłuchać znakomitych koncertów w audycji "Letnia promenada". W audycji tej zaprowadzimy słuchaczy wszędzie tam, gdzie mimo ograniczeń udało się zorganizować tradycyjne, letnie festiwale ale też przypomnimy najciekawsze muzycznie wydarzenia z nieodległej przeszłości. W Polsce i na świecie.

W soboty o godz. 12.00 antena nadal będzie należała do Roberta Mazurka i jego gości - tym razem w programie "Mazurek na wynos". Wytęsknieni podróży proponujemy Państwu opowieści o wojażach raz dalekich, innym razem bliskich, ale zawsze pełnych pasji i podszytych anegdotami.

Zobacz zapowiedź audycji "Mazurek na wynos":

Zmienia się też nazwa inne sobotniej audycji - zamiast Domówki będzie teraz "Miejscówka z Dwójką". Zasady pozostają bez zmian – kameralne koncerty bez publiczności w miejscach wybranych przez muzyków. Godzina też ta sama - 19.00.

Zupełną nowością jest natomiast audycja "Koncerty à la carte" (sobota, godz. 17.00-19.00). To wakacyjna seria złożona z największych wydarzeń muzycznych minionych dziesięcioleci – koncertów legendarnych gwiazd w historycznych momentach.

Latem częściej na antenie pojawiać będzie się "Nocna strefa" - oprócz dni powszednich (wydłużone godziny: 22.00-1.00) także w soboty (23.00-1.00).

Natomiast w niedzielne wieczory (20.00-22.00) powraca do ramówki audycja "Dawna promenada". Sprawdzaliśmy to przez dziesięć miesięcy i eksperyment potwierdził nasze przypuszczenia. W tym szczególnym momencie tygodnia, kiedy kończy się weekend, a my szykujemy się na nowe wyzwania, muzyka dawna doskonale nam w tym pomaga.

info. własna

Zobacz więcej na temat: Dwójka

Czytaj także

Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. "Nagrania przemówień z września '39 nigdy nie były wyemitowane"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 19:43
- Tego rodzaju dźwięki jak przemówienia były nagrywane tylko i wyłącznie przez Polskie Radio. Możemy tutaj poszczycić się takim właśnie osiągnięciem i też techniką. Stalowe płyty, na których były nagrywane przemówienia były sprowadzane z Francji, a dzięki specjalnej nagrywarce mógł być na nich rejestrowany dźwięk - mówiła Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia, o kolekcji radiowych płyt wpisanej na Listę Krajową UNESCO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Patkowski. Od "maszyn piekielnych" do Studia Eksperymentalnego PR

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 18:15
- Patkowski dobrze wykorzystał możliwość wyjazdu do radia WDR w Kolonii. Zobaczył tam, jak później o nich napisał, te "machiny piekielne będące wynikiem wynaturzenia człowieka, które usiłują nas odciąć od wszystkiego, co w muzyce piękne i wzruszające". Oczywiście to była przekora - mówiła w Dwójce Agnieszka Pindera, autorka książki "Ambasador muzyki z Marsa" o Józefie Patkowskim.
rozwiń zwiń