Józef Patkowski. Od "maszyn piekielnych" do Studia Eksperymentalnego PR

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 18:15
- Patkowski dobrze wykorzystał możliwość wyjazdu do radia WDR w Kolonii. Zobaczył tam, jak później o nich napisał, te "machiny piekielne będące wynikiem wynaturzenia człowieka, które usiłują nas odciąć od wszystkiego, co w muzyce piękne i wzruszające". Oczywiście to była przekora - mówiła w Dwójce Agnieszka Pindera, autorka książki "Ambasador muzyki z Marsa" o Józefie Patkowskim.
Józef Patkowski
Józef PatkowskiFoto: Jan Rolke/Forum

Posłuchaj
115:18 2021_06_19 15_00_04_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Józef Patkowski i Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (Dwie do setki/Dwójka) 
Czarny pokój 1200.jpg
Studio Eksperymentalne PR. Czarny pokój i brak granic

Muzykolog, twórca muzyki filmowej, przez wielu nazywany także kompozytorem. Animator życia kulturalnego i radiowiec. Wreszcie, twórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Bohaterem audycji "Dwie do setki" był Józef Patkowski (1929-2005).

Z Polskim Radiem był związany od 1954 roku. Trafił wtedy do Teatru PR. - Był zatrudniony jako konsultant muzyczny. Ilustrowanie tekstu muzyką czy też tworzenie całego charakteru słuchowiska z pewnością przysłużyło się później w budowaniu warsztatu dla osób, które właśnie tego rodzaju narzędzia miały sobie przyswoić i wykorzystywać nowe możliwości pracy z dźwiękiem w sposób utylitarny, ilustracyjny - tłumaczyła Agnieszka Pindera, kuratorka związana z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Pod skrzydłami Lutosławskiego

Duży wpływ na Józefa Patkowskiego wywarła znajomość z Witoldem Lutosławskim. - W swoich tekstach, w których wspominał kompozytora, otwarcie określał go jako swój autorytet. Lutosławski był dla niego pewnego rodzaju mentorem, może wręcz taką figurą ojca, który zmarł dość wcześnie. Z pewnością ta przyjaźń, ta relacja przysłużyła się też karierze zawodowej Józefa - podkreślała autorka książki "Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa".

twórcy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia opowiadali również w audycji Magdalena Radziejowska, autorka pierwszych prac naukowych na temat tego studia i kompozytor Marek Chołoniewski. Usłyszeliśmy też fragmenty archiwalnych fragmentów audycji, które na antenie Polskiego Radia tworzył Józef Patkowski i wypowiedzi jego samego.

Andrzej Zieliński i Jakub Kukla Andrzej Zieliński i Jakub Kukla

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

Pamięci Józefa Patkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 11:15
Józef Patkowski zmarł 26 października 2005 r., gdyby żył obchodziłby 90. urodziny. W "Nokturnie" przypomnieliśmy postać założyciela Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Błaszczyk: Rudnik lubił wziąć dźwięk do ręki, jak piędź ziemi

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 19:00
- On nigdy nie pożegnał się ze swoim dziedzictwem, z rolą. Ta ziemia tkwiła w nim cały czas i to trzymało go przy zdrowym podejściu do materii. Brał taśmy magnetofonowe, lepił je, kleił te dźwięki i ciął, więc myślę, że warsztat i rzemiosło on przyniósł właśnie ze wsi - opowiadał w Dwójce Bolesław Błaszczyk, współautor książki "Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku".
rozwiń zwiń