Michał Boym - człowiek, który odsłonił Chiny przed Europą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 09:00
- Chińczycy do dziś uważają, że relacja polskiego misjonarza o ich kraju jest bliższa prawdzie niż relacja Marco Polo, w której dopatrują się wielu przeinaczeń - mówił w Dwójce Radosław Pyffel, gość audycji o XVII-wiecznym prekursorze sinologii.
Audio
  • Michał Boym - człowiek, który odsłonił Chiny przed Europą (Słuchaj świata/Dwójka)
Rysunek z księgi Michała Boyma Flora Sinensis
Rysunek z księgi Michała Boyma "Flora Sinensis"Foto: Biblioteka Narodowa w Warszawie/polona.pl/domena publiczna

Do zbiorów starych druków Biblioteki Narodowej w Warszawie trafił niedawno traktat poświęcony medycynie chińskiej, wydany w końcu XVII wieku w Norymberdze na podstawie rękopisów lwowskiego jezuity Michała Piotra Boyma.

Jego nazwisko, poza wąskim kręgiem sinologów, jest dziś prawie nieznane, tymczasem Michał Boym był jednym z najważniejszych europejskich badaczy fauny i flory Chin. - To on na Stary Kontynent wprowadził takie pojęcia jak bananowiec, herbata, chlebowiec, żeń-szeń, hibiskus, papaja - opowiadał w Dwójce sinolog prof. Bogdan Góralczyk. - W swoim doniosłym dziele "Flora sinensis" opisał nawet ananasa i sandałowca.

Pierwotnie Michał Boym przybył do Chin w 1643 roku jako jezuicki misjonarz. Jednak nad pracę ewangelizacyjną przedkładał poznawanie świata i zdawanie z tego relacji. Dzięki jego skrupulatnym zapiskom i pracom kartograficznym wiemy, jak wyglądał rozkład ważniejszych chińskich miejscowości w XVII wieku. - Był pierwszym Europejczykiem, który opisał Wielki Mur, po drugie dobrze go umiejscowił na mapie, po trzecie należycie ulokował na niej dzisiejszy Pekin - podkreślał prof. Góralczyk.

Prace Boyma zyskały mu szacunek na dworze ostatniego cesarza południowej dynastii Ming. Władca, który przeszedł na chrześcijaństwo, wysłał polskiego jezuitę z misją ratunkową do Europy, by zapewnić sobie wsparcie w wojnie z mandżurską dynastią Qing. Akcja ta zakończyła się niepowodzeniem.

Pamięć o Michale Boymie dziś wydaje się być bardziej żywa w Chinach niż w Polsce. To właśnie z Państwa Środka padła niedawno propozycja zrealizowania wraz ze stroną polską filmu o misjonarzu.

Więcej na ten temat - w nagraniu audycji "Słuchaj świata", w której udział wzięli: Łukasz Kozak z Biblioteki Narodowej, Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja oraz prof. Bogdan Góralczyk

Audycję przygotowali Bartosz Panek i Kuba Borysiak.

bch/jp

Czytaj także

Polskich Brazylijczyków poznasz po nazwisku

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 18:00
Na południu Brazylii mieszka niezwykle liczna grupa osób polskiego pochodzenia. Skąd się tam wzięli? Czy poza nazwiskiem i korzeniami coś łączy je z Polską? Temat zbadała w reportażu "Listy Brazylia - Polska" Katarzyna Błaszczyk, która w Dwójce opowiedziała o swojej fascynującej podróży do kraju kawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ethio-jazz - bunt etiopskiej duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:50
Dla Etiopczyków tekst jest ważniejszy niż muzyka. Dużo czasu im zajęło, by zrozumieć, że komuś, kto nie rozumie słów, utwór może się podobać - mówią goście audycji "Słuchaj świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy pisarz z Czarnego Lądu znów otrzyma literackiego Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 08:07
Głód, śmierć, choroby – stereotypowe patrzenie na Afrykę nie pozwala zobaczyć, że kontynent ten ma wiele do zaoferowania człowiekowi Zachodu. Choćby fantastyczną literaturę, o czym rozmawialiśmy w audycji "Słuchaj świata”.
rozwiń zwiń