Masakra w Carandiru. Jak demokracja zaszkodziła Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 21:00
– Nawet w czasach dyktatury wojskowej nie dochodziło do takich masakr w więzieniach, jak ta z 1992 r. – mówił Lech Miodek, znawca krajów latynoamerykańskich.
Audio
  • Masakra w Carandiru. Jak demokracja zaszkodziła Brazylii (Słuchaj świata/Dwójka)
Jeden ze skazańców w oknie więzienia Carandiru w czasie wydarzeń w 1992 r. Napis na transparencie głosi: opłakujemy zmarłych, żądamy sprawiedliwości
Jeden ze skazańców w oknie więzienia Carandiru w czasie wydarzeń w 1992 r. Napis na transparencie głosi: "opłakujemy zmarłych, żądamy sprawiedliwości"Foto: PAP/DPA/EPITACIO PESSOA/Agencia Estado/AE

Niedawno w przekładzie Michała Lipszyca ukazała się w Polsce książka "Ostani krąg" Drauzia Varelli. To reporterska opowieść o słynnym Carandiru w São Paulo, jednym z najostrzejszych brazylijskich więzień. W 1992 r. strażnicy zastrzelili tam ponad stu buntujących się osadzonych.

– Książka została napisana w 1999 r. przez lekarza, który wniknął w społeczeństwo więzienne – powiedziała Agata Błoch z fundacji Terra Brasilis. – Poblikacji reportażu towarzyszyły wielkie emocje, bo ujawnił on prawdę o jednej z największych masakr w dziejach Brazylii. Potem w publicznej debacie wszyscy odnosili się do książki Drauzia Varelli, czekając na osądzenie winnych tej zbrodni – dodała.

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata

Autorzy: Kuba Borysiak i Bartosz Panek

Goście: Agata Błoch (fundacja Terra Brasilis), Lech Miodek (Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW), Michał Lipszyc (tłumacz książki "Ostani krąg" Drauzia Varelli)
Data emisji: 4.01.2015
Godzina emisji:
16.00

mc/jp

Czytaj także

Fawele - z osiedli biedy do atrakcji turystycznej

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 18:33
Fawele interesują miliony Europejczyków. Coraz częściej mieszkańcy Starego Kontynentu wybierający się do Brazylii nie chcą wcale oglądać zabytków czy Copacabany, lecz udać się właśnie w osławione dzielnice biedoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brazylia: zabić za słowo

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 14:50
Iwona Malinowska i Janusz Majcherek omówią, korzystając z październikowego numeru "Dialogu", ciekawe zjawiska dramaturgii brazylijskiej.
rozwiń zwiń