Actus Humanus Nativitas. Muzyka dawna w niezwykłych przestrzeniach

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 14:00
Gościem audycji będzie Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny największego polskiego festiwalu muzyki dawnej.
Actus Humanus  NATIVITAS 2018, plakat wydarzenia
Actus Humanus NATIVITAS 2018, plakat wydarzenia Foto: mat. prom.

Skrzypek i dyrygent Fabio Biondi, wybitny harfista Andrew Lawrence-King, Benjamin Bagby i zespół Sequentia - długo moglibyśmy wymieniać wielkie gwiazdy, które pojawią się w Gdańsku na tegorocznym Actus Humanus Nativitas. W ciągu pięciu dni (12-16.12) zaprezentują oni muzykę odkrytą na nowo po kilkuset latach. I to w niezwykłych przestrzeniach - w gdańskich kościołach, w Ratuszu Staromiejskim czy w Dworze Artusa. Szczegóły o 8.30 w rozmowie z Filipem Berkowiczem.

18 grudnia w warszawskim Teatrze Capitol szykuje się niezwykłe wydarzenie: koncert "Pospieszalcy - wierszem".  Na scenie zobaczymy 15-osobową orkiestrę stworzoną przez dwa pokolenia artystów o tym samym nazwisku - rodzinę Pospieszalskich. Usłyszymy wiersze Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Stachury, Ewy Szelburg-Zarębiny i ks. Twardowskiego w zróżnicowanych aranżacjach -  od klasycznych orkiestracji, do mocnych, rockowych brzmień. Będą też jazzowe improwizacje, ludowe mazurki i transowe szaleństwo. O koncercie porozmawiamy z Janem Pospieszalskim. Początek o 9.30 (transmisja wideo).


  • przedstawimy relację z panelu dyskusyjnego towarzyszącego wystawie w Muzeum Fryderyka Chopina "Konstelacje. Muzyka polska 1918-2018",
  • na pytanie "Czym jest dzisiaj muzyka polska?" spróbują odpowiedzieć Hanna Kulenty, dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek, prof. Szábolcs Esztényi i Piotr Peszat,
  • będziemy podziwiać tegoroczną wystawę Krakowskich Szopek.

Nie zabraknie również "Płyty tygodnia" i konkursu "Dwójka na Piątkę". A swoimi rekomendacjami kulturalnymi podzieli się ze słuchaczami multiinstrumentalista Remigiusz Mazur-Hanaj.

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (12.12) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

pg/bch

Zobacz więcej na temat: muzyka dawna
Czytaj także

Capella Regia Polona zaczyna od triady największych kompozytorów baroku

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 17:57
- Rozumiem, że jest moda na barok polski, a z racji tego, że działamy przy Polskiej Operze Królewskiej oczywiście chcemy wystawiać dzieła polskie. Stwierdziłem jednak, że na początku dobrym pomysłem będzie pokazanie najwybitniejszych twórców baroku, czyli Händla, J. S. Bacha i Monteverdiego - mówił w Dwójce Krzysztof Garstka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budzińska-Bennett o wojnach na scenie muzyki średniowiecznej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 18:00
- Jest wiele ensambli, które mają tendencje hochsztaplerskie i liczą przede wszystkim na efekt i dobrą sprzedaż - mówiła w Dwójce Agnieszka Budzińska-Bennett, wokalistka, panistka i muzykolog.
rozwiń zwiń