"Skrzydlak Miejski jest po prostu wyrazem ludzkiej radości"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 17:30
- To jedna z niewielu wrocławskich rzeźb pochodzących ze świata abstrakcji, nie jest wyrazem żadnej ideologii. Chodzi o podstawowe ludzkie uczucia - mówił na antenie Dwójki Jerzy Kosałka.
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: Shutterstock/Hybrid_Graphics/mat. pras.

Skrzydlak rozbijający mrok

We Wrocławiu odsłonięta została kilkumetrowa rzeźba Skrzydlaka Miejskiego. To zapowiedź niezwykłej wystawy Anny Szpakowskiej-Kujawskiej pt. "Rozbijając mrok", na której zobaczymy kilkadziesiąt jarzących się w mroku obiektów przestrzennych.

Trudne powiększenie

Tomasz Opania mówił, że przy powiększeniu rzeźby kluczowa była technika. - Obiekt ma strukturę chropowatego drewna, powiększając go 12 razy należało odpowiednio dobrać technologię, aby oddać wrażenie, o które chodziło autorce. - Trzeba również być wiernym przepisom mówiącym, że w przestrzeni publicznej rzeźba o wysokości powyżej 2 metrów musi być specjalnie skonstruowana i zatwierdzona przez specjalistów - podkreślił Jerzy Kosałka

Współpraca z autorką oryginału

Autorzy powiększonej rzeźby byli w stałym kontakcie z autorką oryginału. - Wspólnie ustaliliśmy technologię powstania powiększonego dzieła, aż do ostatecznego jego odbioru. Przygotowania trwały dość długo, a w samej pracowni spędziliśmy 3 miesiące - mówił Tomasz Opania.

Anna Szpakowska-Kujawska to nestorka wrocławskiej sceny artystycznej. Dyplom uzyskała na Wydziale Malarstwa Architektonicznego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w 1956 roku. Jest przede wszystkim malarką, na wystawie w 66P zdecydowała się jednak pokazać kilkadziesiąt obiektów przestrzennych. Większość z nich stworzyła niedawno, a część z nich nazwała skrzydlakami.


Posłuchaj
15:46 2022_05_13 16_30_26_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 "Skrzydlak Miejski jest po prostu wyrazem ludzkiej radości" (Wybieram Dwójkę)

 

Na wystawie "Rozbijając mrok" wybrzmiewa w ciemności energia kolorowych i świetlistych dzieł Szpakowskiej-Kujawskiej. Rozbłyskują i jarzą się w mroku, promieniując niesforną i witalną energią. Formalne źródła prezentowanych obiektów usytuowane są na granicy nurtu abstrakcyjnego i figuratywnego. Uniwersalną treścią jest wizualizacja dziwnego, obojętnego i obcego świata, którego okrucieństwo i piękno mieszają się wedle niepojętych rozumowo reguł. Wernisaż tej ekspozycji odbędzie się 14 maja, w Noc Muzeów.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: Jerzy Kosałka i Tomasz Opania (artyści multimedialni)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 16.30

mo

Czytaj także

Galerie dookoła świata: optymistyczny krajobraz z kropek i eksponaty, do których chcesz się przytulić

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 12:15
Podróż po światowych galeriach sztuki rozpoczniemy od Tel Avivu i galerii Zemack. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu". Sztuka ruchu w BWA Wrocław

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 17:27
BWA Wrocław Główny to nowe miejsce na mapie tego miasta, związane ze sztuką współczesną. Powstało w 2017 roku, kiedy Wrocław nosił jeszcze tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. 
rozwiń zwiń