REKLAMA

Krakowski Kwintet Harfowy zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 18:30
- Zapraszamy Państwa do naszego domu, czyli tam, gdzie zazwyczaj ćwiczymy, spotykamy się, tworzymy i pijemy kawę. Tam powstawały nasze pierwsze pomysły - to będzie bardzo prywatne spotkanie - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" harfista Adrian Nowak, który reprezentuje Krakowski Kwintet Harfowy. Grupa będzie gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (24.09).
Krakowski Kwintet Harfowy to jedyny zespół w Polsce o tym nietypowym składzie
Krakowski Kwintet Harfowy to jedyny zespół w Polsce o tym nietypowym składzieFoto: Klaudyna Schubert
  • W najbliższą sobotę (24.09) Krakowski Kwintet Harfowy zagra w "Miejscówce z Dwójką".
  • W składzie kwintetu są: harfa, flet, skrzypce, altówka i wiolonczela.
  • Kompozytorzy z zainteresowaniem patrzą na nietypowy skład zespołu.

Krakowski Kwintet Harfowy, jako jedyny zespół w Polsce o tym nietypowym składzie - harfa, flet, skrzypce, altówka, wiolonczela - promuje muzykę kameralną stworzoną dla legendarnego Quintette Instrumental de Paris.

Kompozytorzy nieznani

Zasadniczą część repertuaru grupy stanowią utwory z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, w szczególności wywodzące się z francuskiego impresjonizmu. - Zadziwiające jest, jak dużo repertuaru jest na taki skład - zaznaczył Adrian Nowak. - To są kompozytorzy, którzy zazwyczaj nie są bardzo znani. Myślę, że najbardziej znanym kompozytorem z naszego repertuaru może być Jean Cras, którego kwintet najczęściej chyba pojawia się na scenach w Polsce i za granicą. 

Krakowski Kwintet Harfowy

Wróćmy jednak do składu zespołu. - Oprócz tego, że jesteśmy muzykami, jesteśmy także przyjaciółmi, którzy spotkali się podczas wspólnej edukacji muzycznej - przyznał muzyk. - Stwierdziliśmy, że chcemy razem coś stworzyć, i okazało się, że repertuar dokładnie na instrumenty, na których gramy, jest niesamowicie ciekawy.

Kompozycje współczesne

Grupą interesuje się coraz więcej kompozytorów. Niektórzy tworzą nawet z dedykacją dla Krakowskiego Kwintetu Harfowego. Przyciągająca wydaje się obecność harfy w składzie.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

- Są bardzo ciekawi tego instrumentu, który - można powiedzieć - jest fakturowo podobny do fortepianu, ale brzmienie i pewne ograniczenia frapują: jak tworzyć muzykę na taki skład? - opowiadał nasz gość. - I nie jest to jedyny ciekawy aspekt - dodał.


Posłuchaj
13:10 Wybieram Dwójke Miejscówka 21 wrzesień 2022 16_30_32.mp3 Krakowski Kwintet Harfowy zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką" (Wybieram Dwójkę)

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ KONCERTU:

[Facebook Dwójki]

Koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" w sobotę (24.09) w godz. 19.00-19.30. Transmisja na antenie, a także w formie wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube radiowej Dwójki.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Adrian Nowak (Krakowski Kwintet Harfowy)

Data emisji: 21.09.2022

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Podróż do wieku przepychu i kosztowności z Aetas Baroca [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 18:30
Oczarowanie bogatą stylistyką muzyki dojrzałego baroku i chęć dzielenia się jej wyrafinowanym pięknem ze współczesną publicznością sprawiły, że w 2014 roku w Hadze powstał zespół Aetas Baroca. - Jako instrumentaliści pracujemy nad każdym elementem dzieła, podkreślając znaczenie muzyki baroku w jej retorycznym wymiarze - mówią członkowie grupy, która wystąpiła w cyklu "Miejscówka z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sulamita Ślubowska i skrzypcowa podróż przez style i epoki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 12:00
- Program, który wybrałam na "Miejscówkę z Dwójką", składa się z utworów, których wykonywanie sprawia mi przede wszystkim szczególną przyjemność - zapowiadała swój kameralny występ w Programie 2 Polskiego Radia skrzypaczka Sulamita Ślubowska. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń