Muzyczne bibeloty - całe dla przyjemności [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 12:00
Na przełomie XIX i XX wieku powstało wiele utworów, które miały za zadanie cieszyć ucho i wywoływać przypływ ciepłych emocji - swoiste "bibeloty muzyczne". Na przykład stylizacje dawnych tańców niektórzy kompozytorzy tamtych czasów tworzyli wyłącznie dla przyjemności swoich słuchaczy.
Pocztówka z 1911 roku
Pocztówka z 1911 rokuFoto: Polona.pl

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której staramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.


Posłuchaj
117:20 2022_09_17 10_00_23_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Muzyczne bibeloty - całe dla przyjemności (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

Zobacz zapowiedź

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 17.09.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Wadim Brodski: "Pojechałem do ZSRR na trzy dni, a zatrzymali mnie na pięć lat"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 12:12
Artyści już po raz szesnasty spotkają się na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 7 do 21 października 2022 roku w Poznaniu. Wadim Brodski został zwycięzcą tego cieszącego się międzynarodową renomą wydarzenia w 1977 roku. - Dokładnie 45 lat temu udało mi się wygrać ten wspaniały konkurs, który otwierał przed młodymi muzykami drogę do kariery - wspominał na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Orkiestra jest sercem opery". Bassem Akiki o nowym sezonie w Operze Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 17:00
- Przez czas pandemii udało nam się wyciągnąć orkiestrę z orkiestronu, czyli tej dziury, gdzie gra orkiestra operowa. Każdy kompozytor, dyrygent, muzyk i śpiewak powinien wiedzieć, że bez orkiestry w operze nic nie może się wydarzyć - mówił w Dwójce dyrygent, kompozytor i dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej Bassem Akiki.
rozwiń zwiń