Pan i pani Clark. Młodzi, piękni, bogaci i nieszczęśliwi

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 15:00
Ossi i Celia Clark pozują w swym modnym mieszkaniu w Natting Hill. Są świeżo po ślubie, spodziewają się dziecka, ale nie jest to przedstawienie małżeńskiej idylli.
David Hockney - Mr and Mrs Clark Percy
David Hockney - "Mr and Mrs Clark Percy"Foto: PAP/ANDY RAIN

Hockney długo pracował nad portretem państwa Clark, przyznał, że chciał w nim uchwycić relacje pomiędzy parą. Ten zamiar niezwykle mu się udał, przeczuł przyszłość pary i nadchodzące rozstanie, do którego ostatecznie doszło trzy lata po powstaniu portretu, w 1974 roku.

Londyn i wielki świat mody

Byli młodzi, piękni, utalentowani i popularni w środowisku swingującego Londynu lat sześćdziesiątych. Ossie Clark projektował ubrania, a Celia Birtwell tkaniny. Pracowali razem. Odnieśli sukces w niezwykle gorącym okresie, w którym Londyn był stolicą światowej mody. Ossie był zwany królem King’s Road, ulicy słynnych butików. Projektował kostiumy sceniczne dla Micka Jaggera, Beatlesów, Lizy Minnelli, to on wprowadził modę na kurtki z wężowej skóry i "pochody" modelek na pokazach. David Hockney znakomicie znał tę parę i przyjaźnił się zarówno z Celią, jak i Ossiem.

Kot symbolem niewierności

Obraz jest wyrafinowany pod każdym względem. Malarskim subtelnościom w oddawaniu materii (spójrzmy na stopę Ossiego zatopioną we włosach dywanu czy na błysk rozświetlonej krawędzi fotela) towarzyszy wnikliwa analiza tego, co dzieje się w wewnętrznym świecie bohaterów, jak też pomiędzy nimi. Bez wątpienia w piętnastowiecznym przedstawieniu Małżeństwa Arnolfinich Jana van Eycka można dostrzec znacznie więcej czułości. Odpowiednikiem psa symbolizującego wierność małżeńską z obrazu van Eycka jest u Hockney’a kot, przywołujący zmysłowość, niewierność i zazdrość. Ulubienica Ossiego, Blanche, siedzi na jego kolanach. Jest czujna i w każdej chwili gotowa do skoku.

David Hockney, Mr and Mrs Clark and Percy, 1971, 213 x 305 cm, Tate Gallery, Londyn

Posłuchaj
15:23 Dwojka_Jest_taki_obraz_2023_11_05-14-44-44.mp3 Pan i pani Clark. Młodzi, piękni, bogaci i nieszczęśliwi (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 5.11.2023

Godz. emisji: 14.45

mgc

Czytaj także

Claude Monet i "Nenufary" - po kres impresjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 15:00
Claude Monet był najbardziej ortodoksyjnym impresjonistą. Przeżył swoich kolegów z grupy i doprowadził założenia kierunku do kresu technicznych i artystycznych możliwości. Tym kresem było zbliżenie się jego ostatnich obrazów – cyklu przedstawiającego lilie wodne – do abstrakcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdzisław Beksiński we Wrocławiu po 30 latach. Na wystawie obrazy i multimedia

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 18:00
- W stolicy Dolnego Śląska nie było obrazów Beksińskiego od - uwaga - 30 lat. Przyjeżdżamy z czterdziestoma pięcioma obrazami z Muzeum Historycznego w Sanoku - mówił w Dwójce Michał Barycki z Fundacji Beksiński. - Muszę powiedzieć, że to naprawdę jest bardzo ciekawa paleta twórczości Beksińskiego - zapewnił.
rozwiń zwiń