Tuba w muzyce XIX-wiecznych kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 23:00
Orkiestra XIX w. - zmieniają się mody, zmieniają się instrumenty, zmienia się sposób pisania muzyki. Ofiklejda ustępuje. Pojawia się groźny kontrkandydat: tuba i to właśnie ona była bohaterką "Karnawału instrumentów"
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/rubchikova

Jak tuba była wykorzystywana przez kompozytorów w XIX wieku? Kiedy ten instrument zastąpił ofiklejdę? I jaka jest różnica w brzmieniu tych instrumentów? O tym wszystkim opowiadał Łukasz Borowicz.

Audycja jest powtórką z 20 października 2020 roku.


Posłuchaj
55:21 2023_11_24 21_59_51_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Tuba w muzyce XIX-wiecznych kompozytorów (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

Prowadzący audycję Łukasz Borowicz sam jest cenionym i nagradzanym dyrygentem, a także skrzypkiem, wielbicielem opery, popularyzatorem muzyki poważnej i kolekcjonerem płyt. Niedawno nakładem Polskiego Radia wydał własny album.

Znajdziemy na nim jednoaktową operę Stanisława Moniuszki "Verbum Nobile" i czteroaktowe dzieło Zygmunta Noskowskiego "Zemsta za mur graniczny". Pierwszy utwór to nagranie koncertowe z 2014 roku w wykonaniu Chóru Polskiego Radia, drugi - z 2013 roku - został wykonany przez Chór Filharmonii Wrocławskiej i Chór Polskiego Radia.

Radiowy dorobek Łukasza Borowicza to siedem sezonów koncertowych i blisko 800 godzin nagranej muzyki. Jak mówi sam artysta: "Opera przeżywa renesans. Gdy studiowałem w latach 90., ciągle toczyliśmy dyskusje, czy opera w ogóle ma sens? Czy wyciągane z bibliotek ramoty kogoś zainteresują? Czy wciąż chcemy słuchać żelaznej klasyki? A dziś? Pełne sale, w których transmituje się spektakle. Trzydzieści lat temu nikomu nie śniło się, że ludzie będą chodzić do kina, by obejrzeć "Aidę" czy "Rigoletto". Wracamy do opery, wciąż działa niezniszczalna magia tego wynalazku".

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 26.11.2023

Godzina emisji: 22.00

mgc

Czytaj także

Orkiestry Polskiego Radia: od tańca do… jazzu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 10:19
- W sali koncertowej byli sublokatorzy. Dyrektor Jasiński spał prawdopodobnie na fortepianie, a Szpilman pod fortepianem, nie wiedziałem tylko dokładnie, który gdzie - wspominał w archiwalnym nagraniu Stefan Rachoń, twórca pierwszej orkiestry symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Puzon - instrument niesamowity

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 23:00
Ton tych instrumentów jest bardzo uroczysty, wzniosły. Mogą brzmieć jak najwspanialszy chór anielski. W kolejnej odsłonie swojej autorskiej audycji Łukasz Borowicz opowiadał o puzonach.
rozwiń zwiń