Jerzy Mączyński i jego nowy album

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 01:00
Saksofonista Jerzy Mączyński kojarzył się z nową falą polskiego jazzu, o czym świadczył choćby poświęcony mu wolumin serii Polish Jazz (Jerry & The Pelican System). Ale już tam pojawiały się elementy elektroniki i inspiracje transową muzyką ze Wschodu.
Jerzy Mączyński
Jerzy MączyńskiFoto: PR2

Jerzy Mączyński - elektronika i inspiracje transową muzyką ze Wschodu

Kolejny album "Sariani" Jerzy Mączyński zrealizował m.in. w towarzystwie Wacława Zimpla. A to, że szedł w stronę transowości i elektroniki, dobrze wiedzą także słuchacze Dwójki, którzy dwa lata temu mieli okazję obejrzeć zrealizowany na radiowe zamówienie koncert. 

Współpraca z Jamalem Mossem, producentem z Chicago

Konsekwencją tamtego kroku była współpraca z Jamalem Mossem, nagrywającym jako Hieroglyphic Being, producentem z Chicago - panowie zrealizowali pod szyldem Universal Harmonies & Frequencies całą serię sesji improwizowanych, z których - po selekcji - narodził się stopniowo materiał na płytę "Tune IN".

Włącz się, dostrój, odpadnij

Brzmienia instrumentów dętych i syntetyczne mieszają się na nim pod hasłem kojarzącym się z frazą ukutą przez Timothy Leary'ego w czasach hipisowskiej psychodelii: Turn on, tune in, drop out. W wolnym przekładzie: włącz się, dostrój, odpadnij.

Album ukazuje się 1 grudnia, my posłuchaliśmy go przedpremierowo w czwartkowej "Nocnej strefie" i porozmawialiśmy z jego polskim twórcą. Do tego przegląd innych nowości jazzowego pogranicza, m.in. najnowszy album Cykady, ważnej formacji dla nowej fali na brytyjskiej scenie improwizowanej.


Posłuchaj
114:42 2023_11_30 23_05_06_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Jerzy Mączyński i jego nowy album (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 30.11.2023

Godzina emisji: 23.05

mo/kk

Czytaj także

Paweł Szamburski i jego utwór "Długo, długo nic, a potem wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 07:00
W "Nocnej strefie" kolejna premiera z festiwalu Auksodrone. Słuchaliśmy utworu Pawła Szamburskiego "Długo, długo nic, a potem wszystko", który wykonał sam kompozytor wspólnie z Aukso – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiolonczelistka Mabe Fratti i jej pierwszy koncert w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 01:00
To jedna z najbardziej charakterystycznych, oryginalnych postaci w muzyce ostatnich sezonów. I spóźnione odkrycie - bo Mabe Fratti, wiolonczelistka i kompozytorka, urodziła się w Gwatemali, a od lat działa na alternatywnej scenie muzycznej Meksyku.
rozwiń zwiń