Tomasz Radziwonowicz zaprasza na 25. urodziny orkiestry Sinfonia Viva

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 17:00
W pierwszym roku mieliśmy trzy czy cztery koncerty, a potem już osiemnaście. Rekordowy był rok 2008, 10-lecie, kiedy mieliśmy ponad 50 koncertów. Do dziś są trzy czy cztery osoby, które grają od samego początku - tak o orkiestrze Sinfonia Viva mówił jej założyciel Tomasz Radziwonowicz. Zespół działa już 25 lat, i z tej okazji zaprasza na koncert do Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Tomasz Radziwonowicz - założyciel orkiestry Sinfonia Viva
Tomasz Radziwonowicz - założyciel orkiestry Sinfonia VivaFoto: Wojciech Kusiński/PR
  • Orkiestra Sinfonia Viva, założona przez Tomasza Radziwonowicza, obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia.
  • Zespół będzie świętować podczas wyjątkowego koncertu, który odbędzie się 10 lutego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
  • Dwójka jest patronem medialnym wydarzenia.

Zespół, który tworzą absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, powstał w 1998 roku.

Ponad 50 płyt w 25 lat

- 21 listopada w Pałacu Branickich w Białymstoku był pierwszy koncert Sinfonii Vivy - wspomina Tomasz Radziwonowicz. - Graliśmy tam Schuberta, koncert był zarejestrowany i była to nasza pierwsza płyta. Potem się posypało, teraz tych płyt jest już ponad 50 - dodał.

"Jazz jest odpoczynkiem"

Sinfonia Viva uznawana jest za jedną z najbardziej wszechstronnych orkiestr w Polsce. Prezentuje muzykę klasyczną, jazzową i filmową.

- Jazz jest odpoczynkiem dla muzyków, a poza tym jest inne podejście do tzw. timingu. Naszymi przyjaciółmi są Krzesimir Dębski, Andrzej "Jagoda" Jagodziński, Krzysztof Herdzin. Lubimy grać jazz - podkreślił Tomasz Radziwonowicz. - Ja zagram teraz, podczas jubileuszowego koncertu, muzykę z filmu "Vabank II, czyli riposta", to jest po prostu swing na smyczki.


Czytaj także:

Sinfonia Viva - nagrody

Sinfonia Viva ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, w tym 10 nominacji do Nagród Muzycznych Fryderyk, Nagrodę Fryderyk 2010 za debiutancki album Miki Urbaniak "Closer" oraz prestiżową nagrodę Złoty Orfeusz przyznawaną przez Academie du Disque Lyrique we Francji.

Ostatnia, klasyczna płyta orkiestry - "Muzyka Polska" - otrzymała nominację do International Classical Music Awards 2017. Międzynarodowy rozgłos zdobyła w 2010 roku, kiedy amerykański wahadłowiec Endeavour, na życzenie dowódcy lotu George'a Zamki, zabrał w kosmos specjalny ładunek: kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę ze specjalnym koncertem utworów Chopina w wykonaniu właśnie orkiestry Sinfonia Viva.


Posłuchaj
17:34 Dwojka_Wybieram_Dwojke_2024_02_09-16-27-52.mp3 Tomasz Radziwonowicz zaprasza na 25. urodziny orkiestry Sinfonia Viva (Wybieram Dwójkę)

Koncert na 25-lecie w Studiu Lutosławskiego

25. urodziny Orkiestra będzie świętować podczas wyjątkowego koncertu, który odbędzie się 10 lutego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Jako solistka wystąpi skrzypaczka Gabriela Balcerek.

Program:

  • Wolfgang Amadeus Mozart - Uwertura do opery "Wesele Figara", KV 492
  • Tomasz Radziwonowicz - II Koncert skrzypcowy (prawykonanie)
  • Antonín Dvořák - Tańce słowiańskie: nr 1, op. 46 i nr 8, op. 72
  • Henryk Wars - Tango "Zapomnisz o mnie"
  • Krzysztof Komeda - "Ballad for Bernt" z filmu "Nóż w wodzie"
  • Henryk Kuźniak - Temat z filmu "Va bank II, czyli Riposta"
  • Waldemar Kazanecki - "Cygańska jesień" z filmu "Brunet wieczorową porą"

Dwójka jest patronem medialnym wydarzenia.

Zmarł japoński dyrygent Seiji Ozawa

Podczas audycji wspominaliśmy także zmarłego japońskiego dyrygenta Seijiego Ozawę. Wiadomość o jego śmierci dotarła do nas dzisiaj. - Uwielbiałem Ozawę, on był wszechstronnym muzykiem - przyznał Tomasz Radziwonowicz. Więcej w nagraniu.


***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Tomasz Radziwonowicz (skrzypek, kompozytor, dyrygent i aranżer, założyciel kwintetu smyczkowego I Solisti di Varsavia i orkiestry Sinfonia Viva)

Data emisji: 9.02.2024

Godzina emisji: 16.30

mgc/pg/kormp

Czytaj także

Skrzypce - centrum orkiestry i punkt odniesienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 17:00
W "Karnawale instrumentów" rozpoczynamy cykl audycji na temat skrzypiec, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek orkiestrę symfoniczną. Doszliśmy do skrzypiec w kolejności partyturowej - podkreślił prowadzący audycję Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ernest Chausson - Poemat op. 25 na skrzypce i orkiestrę​

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 07:00
Utwór, którego słuchaliśmy podczas audycji, powstał z inspiracji opowiadaniem Iwana Turgieniewa - historii osadzonej w XVI-wiecznej Ferrarze. Ważną rolę w opowieści odgrywa melodia grana na skrzypcach.  
rozwiń zwiń