Polskie Radio

Tomasz Radziwonowicz "Requiem dla świata"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 08:00
W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (25.02) ukazała się płyta "Requiem dla świata" Tomasza Radziwonowicza. To kolejne wydawnictwo z serii publikacji Polskiego Radia, poświęconych tematyce patriotycznej. 
Album Requiem dla świata został wydany przez Polskie Radio
Album "Requiem dla świata" został wydany przez Polskie RadioFoto: mat. promocyjne

Tomasz Radziwonowicz, kompozytor "Requiem dla świata", a także założyciel i dyrektor artystyczny orkiestry Sinfonia Viva, przez całe życie pamięta i hołduje wartościom wpajanym mu od dziecka przez rodziców: wolności, wierze i prawdzie - jako najważniejszym dla człowieka. Requiem skomponował kilka lat temu w hołdzie tym, którzy za te wartości ginęli. Muzyka w połączeniu ze słowem jest wołaniem, by w dzisiejszych czasach nie zaginęła o nich pamięć

Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A., w słowie wprowadzającym do albumu pisze: Wydawnictwo jest hołdem dla żołnierzy drugiej konspiracji, za niezłomną postawę patriotyczną, męstwo, przywiązanie do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także i naszym wyrazem szacunku dla wszystkich, których patriotyzm i stała gotowość poniesienia najwyższej ofiary na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu przez długie lata. To dzięki męstwu i niezłomności Narodu Polskiego żyjemy dzisiaj w wolnym kraju

"Requiem dla świata" - w hołdzie tym, którzy ginęli za wolność i wiarę. "Requiem dla świata" - w hołdzie tym, którzy ginęli za wolność i wiarę.

Dla Polskiego Radia pełnienie misji publicznego nadawcy to wielki zaszczyt i zobowiązanie, które realizujemy od blisko stu lat w każdym aspekcie swojej działalności. Wierzę, że to najnowsze, misyjne wydawnictwo Polskiego Radia i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej dostarczy Państwu pięknych i wzruszających wrażeń. 

Missa requiem, Missa pro defunctis

Premiera "Requiem dla świata" miała miejsce 1 września 2019 roku, podczas uroczystego koncertu poświęconego osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej, w kościele parafialnym pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Żegocinie, na trasie pomiędzy Bochnią i Limanową. Jak pisze w książeczce do płyty prof. Jan Żaryn, Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego: Naród polski miał zdolność przetrwania, nie tylko fizycznego, ale i duchowego. Dzięki temu, odzyskaliśmy prawdziwą niepodległość. Polega ona nie tylko na utworzeniu demokratycznych struktur państwa, ale przede wszystkim na woli honorowania dziedzictwa narodowego, jego prawdziwych bohaterów

Tomasz Radziwonowicz poprowadził osobiście w dniach 18 i 19 października 2021 roku, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, orkiestrę Sinfonia Viva, a także Warszawski Chór Międzyuczelniany i Chłopięcy Chór ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego. Partie solowe wykonali znakomici Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Aneta Łukaszewicz (mezzosopran), Rafał Bartmiński (tenor) i Robert Gierlach (bas-baryton).
Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. kończy swój tekst wprowadzający do albumu takimi słowy: Dla Polskiego Radia pełnienie misji publicznego nadawcy to wielki zaszczyt i zobowiązanie, które realizujemy od blisko stu lat w każdym aspekcie swojej działalności. Wierzę, że to najnowsze, misyjne wydawnictwo Polskiego Radia i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej dostarczy Państwu pięknych i wzruszających wrażeń.

Forma extraordinaria

Czternaście części "Requiem dla świata" bazuje na tradycyjnych tekstach liturgicznych zaczerpniętych z obowiązującego przez cztery stulecia mszału w rycie trydenckim. Prezentowane na płycie nagranie powstało dzięki zaangażowaniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, współwydawcy albumu, oraz przy udziale Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL


requiem_banner.jpg

Lista utworów: 

Introitus - 5:42
Kyrie - 2:47
Dies irae - 3:32
Tuba mirum - 2:07
Recordare - 3:12
Rex tremendae - 3:06
Confutatis - 3:39
Lacrimosa - 4:53
Sanctus - 4:06
Benedictus - 3:50
Agnus dei - 4:13
Tractus - 2:25
Communio - 3:27
In paradisum - 4:33

Łącznie: 51:41. 

mat. pras. / oprac. rk  

Czytaj także

Polskie Radio wspiera polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 13:30
Ponad połowa piosenek goszczących na wszystkich antenach Polskiego Radia wykonywana jest w języku polskim. Do tego dochodzą koncerty, recitale, okolicznościowe albumy i internetowe serwisy specjalne – publiczny nadawca jak nikt inny wspiera rodzimych artystów zajmujących się muzyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta Polskiego Radia z muzyką Wojciecha Karolaka nagrodzona

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 11:15
Polskie Radio laureatem pierwszego miejsca w kategorii Historyczny Album Roku (w ankiecie czytelników Jazz Top 2021) za płytę z serii "Polish Radio Jazz Archives vol. 34 - Wojciech Karolak". Nagrodę przyznało "Jazz Forum", a wydawcą płyty jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Waleria Żarnoch bohaterką najnowszej płyty z serii "Muzyka Źródeł"!

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 16:05
Z przyjemnością ogłaszamy, że seria "Muzyka Źródeł", nazywana "Kolbergiem w dźwięku", powiększa się o kolejną, 34. już płytę! "Waleria Żarnoch z Dąbrów" jest portretem ikony pieśni kurpiowskiej, polskiej muzyki tradycyjnej w ogóle. O postaci śpiewaczki Walerii Żarnoch i pracy nad płytą opowiadali jej autorzy: Magdalena Tejchma i Kuba Borysiak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jazz Forum Talents" – album w nowej serii wydawniczej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 06:30
Cotygodniowe jazzowe koncerty – nie tylko na antenie Dwójki i w internetowych transmisjach wideo! 18 lutego nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się pierwszy album z nowej serii "Jazz.PL". Pierwszą płytową prezentacją jazzowych koncertów jest zapis występu grupy Jazz Forum Talents. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Requiem dla świata". Tomasz Radziwonowicz: ciągle wierzę, że sztuka nas obroni

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 17:00
Utwór ten poświęcony jest pamięci moich rodziców, którzy jako pierwsi uwrażliwili mnie na sztukę i piękno - mówił w Dwójce autor "Requiem dla świata". Płyta powstała dzięki Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Ignacego Jana Paderewskiego i Polskiemu Radiu oraz przy udziale Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
rozwiń zwiń