Cricoteka na 10-lecie nowej siedziby. "Ten budynek determinuje naszą obecność w mieście"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 17:01
"10 na 10" to hasło obchodów 10. rocznicy nowej siedziby krakowskiej Cricoteki. - To, w jaki sposób ten budynek żyje, w jaki sposób żyje jego bryła, niezależnie od tego, co dzieje się w środku, jest tematem bardzo ważnej dyskusji. Będziemy zapraszać do niej grono najlepszych specjalistów, którzy pracują w architekturze. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ ten budynek determinuje też naszą obecność w mieście - mówiła w Dwójce Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki.
Budynek Cricoteki to jedna z ikon współczesnej architektury Krakowa
Budynek Cricoteki to jedna z ikon współczesnej architektury KrakowaFoto: meunierd/Shutterstock
  • Budynek przy ul. Nadwiślańskiej 2-4, jedna z ikon współczesnej architektury Krakowa, udostępniony został publiczności we wrześniu 2014 roku.
  • Mieści się w nim Cricoteka - instytucja, która jest jednocześnie muzeum, archiwum, galerią i ośrodkiem badań.
  • 10. rocznica otwarcia nowoczesnej siedziby obchodzona jest pod hasłem "10 na 10".

Od momentu przeprowadzki Cricoteki na krakowskie Podgórze repertuar instytucji, zarówno wystawienniczy, jak i performatywny skierowany jest do publiczności otwartej na eksperyment, na szukanie nowych form wyrazu, ale też na lokalność i kameralność. 

Cricoteka jako dzieło architektury

Hasłem obchodów 10. rocznicy nowej siedziby Cricoteki jest "10 na 10". - Będziemy się przyglądać różnym aspektom naszej działalności, w tym również architekturze. Temu, w jaki sposób zmieniał się sam budynek, jak zmieniała się architektura dookoła. Będziemy z pewnością zapraszać do debaty, także wpisując projekt Cricoteki w całe otoczenie i w myślenie o tym, w jaki sposób pewne kwestie mogą się rozwijać - tłumaczyła dyrektor Natalia Zarzecka.

"Bereś" - ważna wystawa na jubileusz

Jedna z najważniejszych tegorocznych wystaw w Cricotece otwarta zostanie już w marcu. Ekspozycja zatytułowana "Bereś" poświęcona będzie ważnej postaci polskiej awangardy - artyście będącemu w dialogu, a czasem i w sporze z Tadeuszem Kantorem.

- Jerzy Bereś był bardzo mocno napiętnowany przez tajne służby PRL. W różny sposób odbijało się to na jego sztuce, na nieobecności, na jego niezgodzie na pewnego rodzaju ustępstwa w sztuce, na które go namawiano. Był to też zalążek konfliktu, który powstał między oboma artystami. Prawda jest jednak taka, że bardzo dużo było między nimi wątków wspólnych - podkreślała szefowa Cricoteki. 

Posłuchaj
05:41 Wybieram Dwójkę cricoteka 8.03.2024.mp3 Rozmowa z Natalią Zarzecka, dyrektor Cricoteki (Wybieram Dwójkę) 

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka został założony w Krakowie w 1980 roku z inicjatywy samego artysty jako "żywe archiwum" legendarnego Teatru Cricot 2.

***

Rozmawiała: Justyna Nowicka

Gość: Natalia Zarzecka (dyrektor Cricoteki)

Data emisji: 8.03.2024

Godz. emisji: 16.15

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/wmkor/mgc

Czytaj także

Tadeusz Kantor: artysta jest poza społeczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 05:40
- Moja sztuka nie jest wizerunkiem rzeczywistości, jest odpowiedzią na rzeczywistość - tłumaczył Tadeusz Kantor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Opakować!". "Ambalaże determinowały rozwój twórczości Tadeusza Kantora"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 18:00
- W pierwszej kolejności Tadeusz Kantor postanowił opakować przedmiot. Sięgnął do bardzo typowej dla niego grupy przedmiotów prostych, związanych z codziennością i użytecznością. Zaczął przyklejać do płócien torby: papierowe, nylonowe, przemysłowe, przewiązane sznurkiem, zaś w warstwie tytułu próbował nadać rangę temu, co zostało przez niego opakowane - mówiła w Dwójce Małgorzata Paluch-Cybulska, kuratorka wystawy "Opakować!", którą od 1 sierpnia można oglądać w Cricotece.
rozwiń zwiń