Obrazy, które mówią. Propaganda wizualna w Wolnym Mieście Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 22:00
Niemal sto lat temu, w 1928 roku, ukazała się teka graficzna Jana Gumowskiego, w której artysta przedstawił zabytkową architekturę Gdańska. Zarówno pobyt Gumowskiego w mieście, jak i przygotowanie grafik, sfinansowały polskie władze. Jaki był cel jego pracy? Rozmawiamy o tym w audycji "Rozmowy po zmroku" z prof. Jackiem Friedrichem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Wystawę Polski Gdańsk 1928. Teka graficzna Jana Gumowskiego w Muzeum Narodowym można oglądać do 14 lipca
Wystawę "Polski Gdańsk 1928. Teka graficzna Jana Gumowskiego" w Muzeum Narodowym można oglądać do 14 lipcaFoto: Bartosz Bańka/Facebook Muzeum Narodowe w Gdańsku

Całość litograficznego cyklu, a także poprzedzające go prace rysunkowe, możemy oglądać na wystawie "Polski Gdańsk 1928. Teka graficzna Jana Gumowskiego" w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Na wystawie stworzona została możliwość porównania oryginalnego szkicu z gotową grafiką. Rysunki, pozyskane do zbiorów w 2021 roku prezentowane są publiczności po raz pierwszy.

Zapraszamy na spotkanie z prof. Jackiem Friedrichem - dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku, kuratorem wystawy, a także autorem książki "Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku".


Posłuchaj
28:51 Dwójka rozmowy po zmroku 25.06.2024.mp3 O wystawie "Polski Gdańsk 1928. Teka graficzna Jana Gumowskiego" w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Wystawę w Muzeum Narodowym można oglądać do 14 lipca, potem pozostanie możliwość zapoznania się z cyfrową kopią na stronie internetowej jangumowski.pl.

*** 

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 25.06.2024

Godz. emisji: 21.30

dz/pg

Czytaj także

Wystawa kolekcji Zachęty "Łzy szczęścia". "To refleksja na temat miejsca i czasu, w którym jesteśmy"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 14:34
Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki przygotowała największą wystawę swojej kolekcji. O szczegółach tego wydarzenia opowiedzieli nam w Programie 2 Polskiego Radia kuratorzy wystawy: Maria Brewińska i Michał Jachuła oraz artystka Katarzyna Kozyra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 14:23
- Historię opowiadają nie tylko historycy, ale także artyści, malarze, pisarze, reżyserzy. Nie zawsze są krępowani regułami naukowymi - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas wernisażu nowej wystawy czasowej pt. "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum".
rozwiń zwiń