Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. Co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 15:22
"Żywioły wyobraźni" - to tytuł i motyw przewodni tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, który rozpocznie się 20 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Przez kilka dni artyści z Polski i z zagranicy opowiadać będą baśnie, mity, eposy, a także prezentować literaturę współczesną i opowieści zaangażowane społecznie.
Żywioły wyobraźni - to tytuł i motyw przewodni tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania
"Żywioły wyobraźni" - to tytuł i motyw przewodni tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki OpowiadaniaFoto: Mat. pras.

Jak możemy przeczytać w zapowiedzi wydarzenia, tytułowe "żywioły wyobraźni" nawiązują do formuły Olgi Tokarczuk - do "imaginacji, która jest największym darem człowieka". To żywioł, do którego odwołują się opowiadacze i opowiadaczki wszech czasów. Ten, kto opowiada, uruchamia wyobraźnię swoją i słuchaczy, za pomocą słów i gestów buduje obrazy, które wyświetlają się przed naszymi oczami. Fascynująca jest różnorodność ścieżek wyobraźni i jej niewyczerpane bogactwo. Wspaniałym doświadczeniem jest odkrywanie obrazów i wątków splatających odległe w czasie i przestrzeni kultury ze współczesnością.

O festiwalu w audycji opowiedzą Jarosław Kaczmarek i Beata Frankowska ze Stowarzyszenia "Grupa Studnia O.". Spotkanie o godzinie 16.30.

Naszym gościem o godzinie 17.10 będzie też Borysław Czyżak, który opowie o życiu i twórczości malarki i poetki Erny Rosenstein w 20. rocznicę jej śmierci.

Ponadto w audycji:

  • zapowiedź kolejnej odsłony cyklu Jazz.PL - w piątkowy wieczór na Dwójkowej scenie wystąpi kwintet Blu/Bry,
  • Projekt "Constelación Czarnyszewicz",
  • wystawa Krystyna Zachwatowicz-Wajda "Konstelacje".

***

Na audycję "Wybieram Dwójkę" w środę (13.11) w godz. 16.00-18.00 zaprasza Monika Zając.

am/pg

Czytaj także

Kapiści - grupa studentów z Polski na naukach w Paryżu. Nowa jakość w malarstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 17:25
- W młodej wówczas jeszcze Polsce powstał pomysł, że trzeba dążyć do świata i wysłano grupę utalentowanej młodzieży na studia do centrum ówczesnego świata artystycznego, czyli Paryża - mówił w Dwójce Borysław Czyżak, autor książki "Kolekcja. Opowieści o współczesnej sztuce polskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

50. rocznica śmierci Artura Nachta-Samborskiego. Dlaczego większość prac trzymał w ukryciu?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 17:58
Artur Nacht-Samborski miał dwie twarze artystyczne. Za życia pokazywał publiczności swoje spokojne prace, ale po jego śmierci, światło dzienne ujrzały dzieła pełne wyrazu, w których można dostrzec piętno horroru drugiej wojny światowej. O artyście i jego pracach opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia Borysław Czyżak - znawca sztuki.
rozwiń zwiń