Gdzie polityka nie może, tam kulturę pośle? Polska prezydencja w UE

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 17:45
Hasłem przewodnim polskiej prezydencji w Radzie UE będzie "Bezpieczeństwo, Europo", a logiem - polska flaga wpisana w skrót "EU". To czas także na ofensywę kulturalną. - Bardzo ważną rolę w dzisiejszej polityce odgrywa dyplomacja kulturalna. Czasem w to miejsce, w które nie wchodzi twarda polityka czy gospodarka, może bardzo miękko wejść kultura - wyjaśniła w Dwójce Marta Cienkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Marta Ciesielska: kultura może być skutecznym narzędziem w polityce
Marta Ciesielska: kultura może być skutecznym narzędziem w polityceFoto: Shutterstock/skyfish

W styczniu 2025 roku polska scena kulturalna znajdzie się w centrum zainteresowania całej Europy. W czasie pierwszego półrocza 2025 r. nasz kraj ma być organizatorem ponad 300 oficjalnych spotkań. Uroczysta gala otwarcia prezydencji odbędzie się 3 stycznia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. 

Posłuchaj
17:23 PR2 2024_12_16-16-32-00.mp3 Marta Cienkowska o roli kultury w polskiej prezydencji w UE (Wybieram Dwójkę)

 

Święto Polski

Marta Cienkowska zdradziła, że na czas prezydentury Polski w Unii Europejskiej MKiDN nie skupi się wyłącznie na inicjatywach kulturalnych poza granicami naszego kraju. - Nasz program obejmuje Polskę i 20 krajów Unii Europejskiej. Podzieliliśmy go na dwa bloki: program polski i program zagraniczny. Bardzo mocno nastawiamy się jednak na rynek polski - powiedziała.

- To jest nasze święto. Uważam, że polska prezydencja w UE to nie tylko załatwianie naszych spraw z innymi krajami, ale przede wszystkim świętowanie tego, że jesteśmy we Wspólnocie, że możemy być silnym głosem i chciałabym, żeby wszyscy to poczuli - podkreśliła.

Dyplomacja kulturalna

Podsekretarz stanu zwróciła uwagę, że kultura odgrywa olbrzymią rolę także w polityce. - Bardzo ważną rolę w dzisiejszej polityce odgrywa dyplomacja kulturalna. Czasem w to miejsce, w które nie wchodzi twarda polityka czy gospodarka, może bardzo miękko wejść kultura - wyjaśniła.

- Mówię tutaj np. o kulturalnej współpracy z państwami, które niekoniecznie idą teraz w demokratyczną stronę. Dzięki współpracy kulturalnej i pokazaniu tego, gdzie teraz jest Polska, jesteśmy w stanie naprawdę dużo zrobić - oceniła.

Współpraca kulturalna

Marta Cienkowska stwierdziła, że kultura może zostać narzędziem do przełamywania barier. - Kultura ma ogromną siłę łączenia ludzi i tworzy platformę zrozumienia innych kultur i drugiego człowieka. Coraz bardziej uważam, że projekty współpracy z krajami np. bliskowschodnimi, arabskimi czy afrykańskimi, spowodowałoby mniejszy strach przed kulturą, która do nas napływa - powiedziała.

Czytaj także:

- Jesteśmy bardzo mocno obecni w różnych organizacjach międzynarodowych jak np. UNESCO. Odbywam bardzo dużo spotkań z ambasadorami i ministrami różnych państw, gdzie wszyscy powtarzają, iż bardzo cieszą się z otwarcia Polski na współpracę - dodała.

Priorytety kulturalne polskiej Prezydencji

Polska Prezydencja w Unii Europejskiej w centrum uwagi stawia młodych twórców. Kluczowym zagadnieniem będzie wsparcie dla młodych artystów, będących na początku kariery zawodowej. Jak czytamy: "stawiając młode talenty w centrum będziemy pracować nad wspieraniem rozpoczynania kariery w sektorach kreatywnych, a także zmianami i rozwijaniu narzędzi tj. Program Kreatywna Europa".

Istotnym tematem będzie również aktualizacja ram prawnych dla sektora audiowizualnego. Polska podejmie dyskusję w Radzie UE nad kluczowymi aspektami rewizji dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych (AVMS), której ocena jest zaplanowana przez Komisję Europejską na koniec 2026 roku. "Dynamicznie zmieniający się rynek audiowizualny wymaga dostosowania regulacji prawnych, aby skutecznie odpowiadały na wyzwania współczesnej technologii i konsumpcji mediów" – czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: Marta Cienkowska (podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Data emisji: 16.12.2024

Godz. emisji: 16.30

dz/zch/am

Czytaj także

"Zrób wydarzenie i umrzyj". Jak wygląda wspieranie kultury w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 14:37
"Zrób wydarzenie i umrzyj" - tak Jerzy Kornowicz ocenił jeden z modeli wspierania kultury, jaki obowiązuje w Polsce. W debacie na antenie Programu 2 Polskiego Radia rozmawialiśmy na temat wspierania projektów i organizacji kulturalnych. Padły konkretne postulaty i wskazano obszary, które wymagają zmian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WspółKongres Kultury. "To wspólnotowe wydarzenie i idea, do której zapraszamy absolutnie wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 11:20
Od edukacji kulturalnej w szkole - po reprezentacje nierówności, wojen, migracji i klimatu w polskiej sztuce. O tym znów będą dyskutować eksperci - twórcy kultury i jej odbiorcy. Efekty ich rozważań mają szansę na wcielenie, bo do dyskusji zaprasza resort kultury. Jeszcze przez kilka dni - do końca tygodnia (do 8 września 2024 roku) - można zgłaszać kolejne tematy warszawskiego współKongresu Kultury. O tym wyjątkowym wydarzeniu porozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z Anną Ruszczyńską, dyrektorem Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Tarasem Gembikiem - członkiem Rady Programowej Kongresu.
rozwiń zwiń