Św. Jadwiga Śląska - asceza i pomoc chorym

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 10:00
W tym wydaniu "Mediewanny" - w 780. rocznicę śmierci św. Jadwigi - zapraszamy do wysłuchania rozmowy o pochodzeniu bohaterki i o pozycji rodu Andechsów, z którego się wywodziła. Naszym gościem był prof. Marcin Rafał Pauk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Średniowieczna grafika przedstawiająca św. Jadwigę Śląską
Średniowieczna grafika przedstawiająca św. Jadwigę ŚląskąFoto: The J. Paul Getty Museum/domena publiczna

Jadwiga zawarła związek małżeński z Henrykiem I Brodatym

Około 1186 roku we Wrocławiu Jadwiga zawarła związek małżeński z Henrykiem I Brodatym - wielkim księciem krakowskim i zwierzchnim księciem Polski oraz księciem wrocławskim.

Życie surowe i pełne ascezy

Jadwiga Śląska prowadziła surowe i pełne ascezy życie. Będąc kobietą wielkiej pobożności, musiała pogodzić się z tym, że jej mąż umarł pod klątwą kościelną, siostra została oddalona od męża jako nałożnica, a dwaj bracia skazani za udział w królobójstwie na banicję.

Matka siedmiorga dzieci

W wieku 12 lat została wydana za mąż za śląskiego księcia Henryka I Brodatego. Uroczystość ślubna odbyła się najprawdopodobniej w rodzinnym zamku Andechs. W 1202 roku Henryk został księciem całego Śląska, a w 1233 został księciem Wielkopolski. W 1229 roku Henryk w wyniku wojny z Mazowszem o ziemię krakowską dostał się do niewoli. Z pomocą przybyła mu Jadwiga. W wyniku rozmów z Konradem Mazowieckim Henrykowi zwrócono wolność w zamian za zrzeczenie się roszczeń do Małopolski. Jadwiga urodziła siedmioro dzieci: Bolesława, Konrada, Henryka, Agnieszkę, Zofię, Gertrudę i Władysława.

Pomoc chorym i ubogim

Prowadziła też działalność dobroczynną, pomagała chorym i ubogim - zorganizowała działalność wędrownego szpitala dla ubogich, otworzyła szpital dla trędowatych w Środzie Śląskiej, kolejną placówkę leczniczą założyła w Trzebnicy.


Posłuchaj
60:01 2023_10_14 23_00_23_PR2_Mediewanna.mp3 Św. Jadwiga Śląska - asceza i pomoc chorym (Mediewanna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Marcin Rafał Pauk (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 14.10.2023

Godzina emisji: 23.00

mgc

Czytaj także

Leszek Czarny i najgłośniejszy skandal obyczajowy piastowskiej Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 05:55
Panowie, rycerstwo i damy sieradzkie musieli przeżyć szok, gdy na zjeździe w 1271 roku ich księżna, Gryfina Halicka, zdjęła małżeński czepiec. Kobieta oświadczyła tym gestem, że jej mąż, Leszek Czarny, jest impotentem, a małżeństwo od sześciu lat pozostaje nieskonsumowane. Zhańbiony książę nie zaprzeczał. Pierwszym obowiązkiem władcy było spłodzenie potomka, dlatego wystąpienie żony musiało być dla niego ciosem nie tylko prywatnym, ale też politycznym i rzutowało na całe panowanie władcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ernst Kantorowicz - wybitny mediewista

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 00:00
Mija sześćdziesiąt lat od śmierci Ernsta Kantorowicza. W pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji Łukasza Modelskiego rozmawialiśmy o wpływie badań historyka na postrzeganie i rozumienie średniowiecza. Naszym gościem był profesor Jerzy Pysiak z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń