"Tajni dyrygenci chmur". Wioletta Grzegorzewska: początkowo chciałam napisać tom wierszy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 08:51
- Po przeprowadzce do miejscowości Louis w Wielkiej Brytanii szłam ulicą i zobaczyłam dziwnego stracha na wróble. A ponieważ mój ojciec wypychał ptaki, to interesuję się kukłami. Gdy byłam mała, miałam pomysł, żeby zrobić atlas strachów na wróble, i podczas tego spaceru coś mnie tknęło i postanowiłam napisać tom wierszy - mówiła w Dwójce Wioletta Grzegorzewska o początkach pracy nad książką "Tajni dyrygenci chmur". Jej okładkę zdobi strach na wróble.
W książce Tajni dyrygenci chmur Wioletta Grzegorzewska nawiązuje do motywów powracania do zapamiętanych miejsc, urodzenia i wychowania, które jawią się jej jako magiczne, niemal baśniowe, pełne niezwykłości, zabobonów i cudów
W książce "Tajni dyrygenci chmur" Wioletta Grzegorzewska nawiązuje do motywów powracania do zapamiętanych miejsc, urodzenia i wychowania, które jawią się jej jako magiczne, niemal baśniowe, pełne niezwykłości, zabobonów i cudówFoto: Jakub Kamiński/PAP
  • W swojej najnowszej powieści pt. "Tajni dyrygenci chmur" Wioletta Grzegorzewska powraca do zapamiętanych miejsc, urodzenia i wychowania, które jawią się jej jako magiczne, niemal baśniowe, pełne niezwykłości, zabobonów i cudów.
  • To motywy znane już z prozatorskiego debiutu autorki pt. "Guguły".
  • Jej najnowsza książka ukaże się 15 maja.

Debiut prozatorski Wioletty Grzegorzewskiej - "Guguły" z 2014 roku - był prawdziwym wydarzeniem. Nominowany do wielu nagród literackich - Nike, Gdyni, a w przekładzie Elizy Marciniak między innymi do Man Booker Prize - był postrzegany jako zupełnie nowe spojrzenie na polską prowincję i znakomita opowieść o dorastaniu dziewczynki na wsi schyłku lat 80. XX wieku.

"Tajni dyrygenci chmur" - wyprawa do świata, który przeminął

Po 10 latach autorka zabiera nas ponownie do Hektarów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie Lolka żyje na peryferiach pełnego kryzysów świata dorosłych. Posługując się perspektywą i wrażliwością dziecięcej bohaterki, Wioletta Grzegorzewska tworzy swoisty skansen nieistniejącego już świata, w którym wielu z nas żyło kilka dekad temu, ale też eksploruje z empatią i czułością relacje rodzinne, bliskie, choć zawsze trochę bolesne.

Premiera powieści "Tajni dyrygenci chmur" odbędzie się 15 maja. Fragmentów książki można słuchać natomiast już w tym tygodniu (6-10.05) w paśmie "To się czyta" na antenie Dwójki.


Posłuchaj
28:41 Dwójka owzk 8.05.2024.mp3 Wioletta Grzegorzewska o swojej nowej powieści pt. "Tajni dyrygenci chmur" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Wioletta Grzegorzewska (pisarka, poetka)

Data emisji: 8.05.2024

Godz. emisji: 17.30

pg/mpkor/wmkor

Czytaj także

Wielki sukces polskiej pisarki: Urszula Honek nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera!

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 14:15
Urszula Honek za swoją debiutancką książkę, zbiór opowiadań "Białe noce", znalazła się na długiej liście nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Razem z nią nominowana została tłumaczka, Kate Webster. Krótką listę finalistów poznamy 9 kwietnia, a tytuł zwycięskiej książki – 21 maja.
rozwiń zwiń