X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Diabelskie opowieści Stanisława Klejnasa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 17:00
- Na wesele trzeba było go prosić pół roku wcześniej, dostosowując termin do jego możliwości - opowiadała Anna Szotkowska o wybitnym skrzypku z Raduczy. W "Źródłach" przypomnieliśmy też gawędy samego Stanisława Klejnasa. A wszystko to z okazji dzisiejszego koncertu poświęconego pamięci artysty, przypominającego m.in. utwory, które usłyszeć można na nowej płycie serii "Muzyka Źródeł".
Audio
  • Diabelskie opowieści Stanisława Klejnasa (Źródła/Dwójka)
Stanisław Klejnas
Stanisław Klejnas Foto: fragment okładki płyty z cyklu "Muzyka Źródeł" poświęconej Stanisławowi Klejnasowi

Stanisław Klejnas (1905-1988) pochodził z rodziny muzykantów i owczarzy, sam grał na skrzypcach od dziecka, a muzyka stała się jego jedynym źródłem utrzymania.- Nosiłem od młodości kolczyk w uchu, więc mówili: niech gra ten z kolczykiem - opowiadał artysta.
>>Kup płytę z nagraniami Stanisława Klejnasa<<
Pan Stanisław był twórcą obdarzonym niezwykłą fantazją, wyobraźnią muzyczną, temperamentem i swobodą techniczną. Jego charakterystyczny styl gry - "dosadny i elegancki" (według słów profesora Piotra Dahliga), zacięcie wręcz wirtuozowskie potwierdzają nagrania umieszczone na 29. płycie z radiowej serii "Muzyka Źródeł", stanowiącej dźwiękowy portret Klejnasa. Nagrania te zebrane zostały na przestrzeni kilkunastu lat (1969-1986) podczas festiwali folklorystycznych, w studiu Polskiego Radia i w domu artysty. Są to zarówno występy solowe, jak i z wtórem bębenka, basów bądź obu tych instrumentów, na których grali najczęściej młodzi uczniowie Klejnasa. Dopełnieniem części muzycznej są krótkie wypowiedzi Pana Stanisława o początkach gry, rodzinie, owczarstwie, o graniu na chrzcinach, zabawach i weselach. Te słowne komentarze dobrze oddają niepowtarzalną osobowość artysty, pozwalają ukazać bogaty, wszechstronny portret ludowego skrzypka.

Niektóre z nich przypomnieliśmy w "Źródłach" Stanisław Klejnas opowiadał m.in. o swoim mistrzu Stanisławie Michalskim. Choć spędził z nim zaledwie kilka dni, do końca nazywał go "czarownikiem, który zadał mu diabła". Wspominał też dawne huczne wesela i wyjaśnił, czym różnią się od siebie Polka Żydówka, Polka Cyganka i Polka Husia-Siusia. Nie zabrakło też słynnej anegdoty Pana Stanisława o skrzypku, którego instrumentowi diabeł odbiera duszą za granie w Zaduszki. Najzabawniejszy jest chyba jednak opis pewnej zabawy weselnej, w której rzekomo martwego człowieka przywraca się do życia przy użyciu... pompki rowerowej.

Płyta wydana została przez Polskie Radio we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkania wiejskich skrzypków. "Bardzo świetnie było!"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 15:11
Stanisław Klejnas był jednym z najwybitniejszych polskich muzyków ludowych. Archiwalne nagrania z granymi przez niego oberkami i polkami zachowały się w archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyta z muzyką Stanisława Klejnasa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 15:34
W serii "Muzyka Źródeł” ukazała się płyta - monograficzne opracowanie poświęcone Stanisławowi Klejnasowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert dla Stanisława Klejnasa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 18:00
W niedzielę 26 stycznia w cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" odbył się koncert poświęcony pamięci Stanisława Klejnasa z Raducza, wybitnego skrzypka ludowego i gawędziarza. Zobacz wideo!
rozwiń zwiń