REKLAMA

Od Hazów do Biskupizny. Siła tkwi w mikroregionie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 16:03
- Biskupizna to rejon słynący z bogatej tradycji śpiewaczej i muzyki, która choć pełna jest elementów wielkopolskich, to różni się od niej nieco szybszym tempem i innym akcentowaniem – mówili goście Dwójkowych "Źródeł".
Audio
  • Michał Umławski i Krzysztof Polowczyk opowiadają o regionie Biskupizny i Hazów (Źródła/Dwójka)
Biskupianie z Biskupizny przygotowują się do występu podczas 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, 23.06.2017
Biskupianie z Biskupizny przygotowują się do występu podczas 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, 23.06.2017Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Michał Umławski i Krzysztof Polowczyk - muzycy grający na dudach i skrzypcach - opowiadali m.in. o historii rejonu Biskupizny i oddalonych od niego o kilkanaście kilometrów Hazów.

- Biskupizna to mikregion w Wielkopolsce, który swoją nazwę zawdzięcza temu, że od XIII do XVIII wieku był własnością biskupów wielkopolskich. Odrębność tego obszaru od sąsiednich mieszkańców dóbr szlacheckich spowodowała, że wykształciło się tu poczucie odrębnej kultury, która przejawia się w strojach ludowych i muzyce. Taką odrębność udało się też zachować mieszkańcom Hazów, czyli zespołowi kilku wsi niedaleko Rawicza, gdzie żyją osoby przesiedlone ze Śląska – dodali Michał Umławski i Krzysztof Polowczyk.

W nagraniu audycji posłuchamy również o programie rozpoczętego 24 lipca festiwalu V Tabor Wielkopolski w Starej Krobi.

***

Rozmawiał: Magdalena Tejchma

Goście: Michał Umławski i Krzysztof Polowczyk (muzycy biskupiańscy)

Data emisji: 24.07.2017

Godzina emisji: 12.07

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mz/jp

Czytaj także

Jakub Rusiecki. Muzykant z Rabki, Podhalanin z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 16:26
– Wiadomo, że Rabka nigdy nie będzie Skalnym Podhalem, ale coś musimy grać i jakiś region przyjąć – mówił skrzypek, którego kapela otrzymała jedną z trzech pierwszych nagród konkursu festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety rządzą na Katarzynkach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:04
- To impreza, która odbywa się w imieniny Katarzyny, w listopadzie. Kobiety zaczynają potańcówkę i polewają wódkę - o wielkopolskim obrzędzie mówiła w Dwójce Katarzyna Marach, skrzypaczka z zespołu Żeńcy Wielkopolscy.
rozwiń zwiń