Polskie Radio
Section05
Mariana Kril

Od Romana, przez Weczirky, do Jordana

W "Kiermaszu pod Kogutkiem" przyjrzeliśmy się tradycjom adwentowym w Ukrainie i na dawnej Łemkowszczyźnie. Naszym gościem był ukraiński ikonopisarz, artysta Ostap Łozyński – koordynator świątecznej akcji “Od Romana do Jordana”, przybliżającej zwyczaje cyklu zimowych świąt w tradycji wschodniej. O łemkowskich Weczirkach, ich znaczeniu towarzyskim i zwyczajach adwentowych w tradycji wschodniej mówiła dr Wiktoria Hojsak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril

Tradycje wspominania zmarłych wśród Polaków na Żytomierszczyźnie i Kijowszczyźnie

W dzisiejszej audycji wspominaliśmy Mirosława Rowickiego - założyciela i redaktora "Kuriera Galicyjskiego", osoby niezwykle skromnej, pogodnej, życzliwej, jak mówią o nim pracownicy: "szefa i przyjaciela". Ponadto Natalia Iszczuk, prezeska Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie podzieliła się opowieściami na temat tradycji zaduszkowych wśród miejscowych Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa Mariana Kril śmierć

O Polakach w Charkowie

W audycji "Z muzyką po Kresach" zajrzeliśmy na Ukrainę Słobożańską, do Charkowa. Historyk, prof. Lubow Żwanko, która od wielu lat zajmuje się polską historią Charkowa, opowiedziała o Polakach, którzy w przeszłości mieszkali i pracowali w Charkowie. Jest autorką słownika biograficznego "Wybitni Polacy i Charków". Obecnie pracuje nad dwujęzyczną publikacją o placówkach dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa Kresy Mariana Kril