Mozaika z polskich kolęd

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 16:56
Zespół Mosaic zmierza do Betlejem z tradycyjnymi polskimi kolędami, dawnymi pastorałkami, ale także z kolędami współczesnymi. Utwory te znalazły się na płycie wydanej przez Polskie Radio "Mosaic - ...a my do Betlejem".

Płyta "Mosaic - ...a my do Betlejem" jest zapisem koncertu kolędowego programu 2, który odbył się 15 stycznia tego roku w studiu im. Witolda Lutosławskiego w Polskim Radiu. Zespół zaprezentował wówczas publiczności mieszankę tradycyjnych, niewykonywanych już przez nikogo kolęd polskich oraz bożonarodzeniowych pieśni współczesnych.

- Świat kolęd polskich jest wielki, a my znamy bardzo niewiele. Dobrze by było pokazać więcej kolęd, które są nieznane, często zapomniane. Nie wiadomo dlaczego, ponieważ są bardzo piękne – mówi Jolanta Kosssakowska z zespołu Mosaic, gość „Źródeł”.

/

Mosaic to nietypowi przedstawiciele polskiej sceny folkowej, funkcjonujący na pograniczu muzyki dawnej i tradycyjnej, szczególnie chętnie sięgający po archaiczne motywy z tradycji polskiej. Starym zapisom nutowym kolęd i ich archiwalnym wykonaniom grupa nadaje nowy kształt, wzbogacając je o wpływy muzyki orientalnej i współczesnego eklektyzmu.

Do wyrażenia piękna pieśni bożonarodzeniowych zespół używa wielu tradycyjnych instrumentów z różnych regionów świata i różnych kultur. Usłyszymy m.in. brzmienia fideli średniowiecznych,tampury, lutnii arabskiej, duduku czy basów deptanych.

Współczesne, typowe dla grupy Mosaic aranżacje, jak twierdzi Jolanta Kossakowska, są po to: - żeby zrobić takie wersje kolęd, które komuś będą przypominać wykonywane zapamiętane z dzieciństwa. Żeby to były zupełnie inne kolędy, dające do myślenia, wiążące się z dobrymi wspomnieniami.

Dodatkowych walorów nadają płycie goście zaproszeni do wspólnego koncertowania – Maria Bienias, ludowa śpiewaczka z Woli Koryckiej na Mazowszu i Weronika Grozdew – Kołacińska, artystka śpiewająca  w wielu formacjach folkowych. W audycji Jolanta Kossakowska i Mateusz Szemraj z zespołu Mosaic wspominali współpracę z Marią Bienias oraz przygotowania do koncertu w Polskim Radiu.

Aby wysłuchać rozmowy, wystarczy kliknąć w nazwę dźwięku w boksie „Posłuchaj” po prawej stronie.  

(ki)Czytaj także

Nokturn: Mosaic na Skrzyżowaniu Kultur

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 17:43
21 października 2010, godz. 23:15
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła: Mosaic

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 15:41
29 października 2010, godz. 12:05
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mosaic

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 19:00
Koncert zespołu oraz premiera jego długo oczekiwanej debiutanckiej płyty „Ludovava”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert folkowej grupy Mosaic na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 12:20
Zapraszamy dziś o 19.00 na transmisję koncertu promującego debiutancką płytę grupy Mosaic "Ludovava", której współproducentem jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ludowa lecz ludowawa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 13:00
Zapraszamy do Studia Lutosławskiego na koncert promujący debiutancką płytę grupy Mosaic "Ludovava", której współproducentem jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folkowy weekend w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 10:38
Zapraszamy na warsztaty przygotowujące do twórczego aranżowania muzyki tradycyjnej oraz na koncert promujący debiutancką płytę grupy Mosaic "Ludovava", której współproducentem jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludowawość?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 17:03
- Aranżacje źródłowych pieśni wychodzą najlepiej, gdy przez cała lata nosimy w głowie oryginał. - mówi Annie Szewczuk Jolanta Kossakowska z zespołu Mosaic
rozwiń zwiń