REKLAMA

"Wszystkiego najlepszego" w melodiach z dalekich krain!

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 15:59
Skoro spotykamy się w roku 2022 po raz pierwszy, to nie wypada nie życzyć sobie z tej okazji wszystkiego najlepszego!" - mówi Krzysztof Dziuba, zapraszając nas na muzyczną podróż po Europie, Kaukazie i Azji! Noworoczne i bożonarodzeniowe (wszak obchodzimy dziś Boże Narodzenie obrządku wschodniego!) życzenia sączyły się dźwiękami z Tajlandii, Ukrainy, Gruzji, Indonezji i Filipin.
Audio
  • "Wszystkiego najlepszego" w melodiach z dalekich krain! (Dwójka/Źródła)
Okładka płyty A Philippine Christmas
Okładka płyty "A Philippine Christmas"Foto: Krzysztof Dziuba

Noworoczne życzenia spłynęły do nas m.in. z tajskiej płyty winylowej. Była to muzyka towarzysząca kołowemu tańcowi romvong, pochodzącego z kultury khmerskiej i wykonywanemu w dużej części Azji Południowo-wschodniej (Kambodży, Laosie, Malezji i Tajlandii). Tajowie chętniej obchodzą jedna swój, Tajski Nowy Rok. To święto przypadające na połowę kwietnia słynie ze zwyczaju oblewania się wodą. A tej się nie żałuje, polewają się wszyscy – starsi i młodsi – a głównymi ulicami miast spływają potoki.

rizdvo boże narodzenie wschodnie parawosławne boże narodzenie ikona.jpg
Przeczytaj także:
O różnicy między koliadką a szczedriwką wg Tetiany Sopiłki

Z Tajlandii przenieśliśmy się do Ukrainy, w której dziś większość obywateli świętuje Boże Narodzenie. Wysłuchaliśmy interpretacji szczedriwki polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana. Z Ukrainy już rzut beretem do kolejnego, świętującego dziś Boże Narodzenie kraju – Gruzji! Alilo – uroczyste świąteczne procesje – przechodzą tego dnia przez miasta, odtwarzane są także sceny z narodzenia pańskiego.

Tymczasem Boże Narodzenie obchodzili już mieszkańcy największego chrześcijańskiego kraju Azji Południowo-wschodniej – Filipin. Co ciekawe, już od 1 września na Filipinach rozpoczynają się pierwsze przygotowania do świątecznego czasu! Po odprawianych o 4.00 rano mszach świętych (zwanych Misa de gallo – msza kogucia), wierni często, jedząc wspólny posiłek, celebrują nadchodzący czas Świąt. Na Filipinach nie brakuje także kolędowania! Niewielkie grupy ludzi chodzą od domu do domu, śpiewając kolędy ze względu na wpływ kultury anglosaskiej nazywane „carols”. Zresztą, nie tylko nazwa kolęd jest zapożyczona z kultury Zachodu. Również same melodie bożonarodzeniowych pieśni, to te znane dobrze na kontynentach Amerykańskim czy Europejskim, śpiewane po filipińsku. Są jednak i kolędy stricte regionalne. I właśnie takich kolęd słuchaliśmy w wykonaniu  najstarszego zespołu tańca ludowego na Filipinach – Bayanihan.

Nie zabrakło także wizyty w Indonezji, państwie wielowyznaniowym (przewaga islamu). Liczba ludności indonezyjskiej sięga ćwierci miliarda, a ok. 10% (około 25 milionów!) to chrześcijanie. W zależności od regionu Indonezji obchody Bożego Narodzenia mają różne wymiary. W nielicznych indonezyjskich kościołach odbywają się msze, których częścią jest przedstawienie boskich narodzin w formie teatru cieni, inscenizacji często towarzyszy gamelan. My przenieśliśmy się do serca Jawy – Surakarty – które choć islamskie, w czasie Bożego Narodzenia tętni świątecznym rytmem.

Lokananta Recording 280.jpg
Przeczytaj także:
Lokananta - z wizytą w najstarszej indonezyjskiej wytwórni płytowej

O Surakarcie Krzysztof Dziuba wspominał już nie raz, przy okazji zwiedzania najstarszej  wytwórni płytowej – Lokananta. Dziś słuchaliśmy wydanej tam właśnie płyty pt. „Kidung Natal”.

Nasze pierwsze w tym roku spotkanie z Krzysztofem Dziubą przypada w nowym dniu. Od teraz słyszeć się będziemy co drugi piątek. Natomiast audycji profesora Andrzeja Bieńkowskiego mogą Państwo wysłuchać co drugi wtorek.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 7.01.2022

Godzina emisji: 15.15