Peter Gabriel zniszczył rosyjską kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 16:00
Tuwańskie śpiewy harmoniczne, archaiczne pieśni syberyjskie, tradycyjne utwory na bałałajkę - to ułamek ogromnego bogactwa muzycznego folkloru Rosji. Okazuje się jednak, że sytuacja jest niewesoła, a winę za to ponosić może były wokalista Genesis.
Audio
  • Maria Baliszewska rozmawia z Ludmiłą Osipową na temat wspóczesnej muzyki ludowej w Rosji
Peter Gabriel
Peter GabrielFoto: fot. Andy Fallon/facebook.com/PeterGabriel

- Niszczenie oryginalnej muzyki ludowej w całej Europie rozpoczęło się w latach 80. minionego wieku. Wtedy Peter Gabriel zaczął nawoływać do eksperymentów z krzyżowaniem kultur. Chodziło o to, żeby zapomnieć, czego nauczyli nas dziadkowie, i czuć się komfortowo w bezosobowym świecie - diagnozuje Ludmiłą Osipowa z Rosyjskiego Radia. Zaznacza jednocześnie, że w wielu krajach pojawił się tymczasem swoisty opór wobec tej tendencji. - W Irlandii młodzież spotyka się w Dzień Świętego Patryka i słucha tradycyjnej muzyki, bo ona ich łączy, określa ich tożsamość - dodaje rozmówczyni Marii Baliszewskiej.

W Rosji tymczasem wicąż pokutuje pogardliwe powiedzenie: "matrioszka, wódka, bałałajka". Zdaniem telefonicznego gościa magazynu "Źródła" tradycyjni muzycy nie wiedzą nic na temat śpiewów oraz instrumentów swoich najbliższych sąsiadów, a większość młodych ludzi dosłownie nigdy nie widziała, ani nie słyszała bałałajki. Na szczęście ludowe tradycje pielęgnują tak wybitni artyści, jak Siergiej Starostin, czy Moskiewski Kwartet Bałałajkowy. Ich warto słuchać.

mm

Czytaj także

Śpieszmy się kochać wiejskich muzykantów...

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 07:02
Wspomnienia o najwybitniejszych polskich artystach ludowych XX stulecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsi górale wspominają Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 10:00
- Uczciwy, niezazdrosny i hojny, choć gadali, że był biedny - opisuje Szymanowskiego ludowy skrzypek Barłtomiej Obrochta. Dziś mija 75 lat od śmierci wybitnego kompozytora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Duńczycy też nie szanują swojej tradycji"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 17:00
O płycie "Danish Rooots 2012" Maria Baliszewska rozmawiała z cenionym muzykiem i animatorem tamtej sceny, Mortenem Alfredem Høirupem.
rozwiń zwiń