Polska nie jest krajem dla szkół niepublicznych?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 13:00
– Po 25 latach istnienia tych szkół do większości z nich rodzice nie posłaliby dzieci – mówił profesor pedagogiki i pedeutologii Aleksander Nalaskowski.
Audio
  • Polska nie jest krajem dla szkół niepublicznych? Rozmowa z prof. Aleksandrem Nalaskowskim (Inny stan skupienia/Dwójka)
Prof. Aleksander Nalaskowski jest autorem tekstów Dzikość i zdziczenie jako kontekst edukacji, Pedagogiczne złudzenia, zmyślenia, fikcje i Ortodoksja i chaos
Prof. Aleksander Nalaskowski jest autorem tekstów "Dzikość i zdziczenie jako kontekst edukacji", "Pedagogiczne złudzenia, zmyślenia, fikcje" i "Ortodoksja i chaos"Foto: Todd Petrie/flickr/cc

Aleksander Nalaskowski specjalizuje się w opisie wpływu sztuki i twórczego rozwoju na wychowanie jednostki. Jego teksty nie raz wywoływały kontrowersje, grożono mu nawet procesami. Jako praktyk jest zaś założycielem pierwszej szkoły niepublicznej w Polsce. Powstałe w 1989 r. eksperymentalne liceum społeczne "Szkoła Laboratorium" zakończyło jednak działalność po 25 latach działania.

W jednym z wywiadów prof. Aleksander Nalaskowski powiedział, że "to była szkoła dla kraju, który nie zaistniał". W Dwójce wyjaśnił, co miał wówczas na myśli, a także dlaczego jest pełen wielkich obaw, gdy myśli o przyszłości uczniów, którzy 1 września rozpoczęli nowy rok szkolny.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: prof. Aleksander Nalaskowski

Data emisji: 1.09.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Komentarze1
aby dodać komentarz
Konskienazwisko2015-09-02 15:34 Zgłoś
Panie redaktorze Kisielewski, skąd wybór rozmówcy? Entuzjastyczna wypowiedź słuchaczki z Gdańska ( zdaje się) nakłoniła mnie do "wygooglania" osoby i poszukania wypowiedzi (nieznanego mi z przedtem) profesora na łamach ( nieczytywanych przeze mnie) "W sieci" i "polityce.pl". Tytuły artykułów i pobieżna lektura kilku z nich dyskwalifikuje (zdaniem zawsze wiernej słuchaczki) Pańskiego rozmówcę jako kogoś, kogo można prezentować w KULTURALNEJ Dwójce. Całkiem niezależnie od przekonań politycznych. Serdecznie pozdrawiam

Czytaj także

Sztuka w życiu dzieci i dzieci w życiu artystów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 21:00
Co wynika dla obu stron, dzieci i artystów, ze wspólnej pracy? Czy takie spotkania przynoszą im korzyść, a jeśli tak, to jaką? O sztuce w życiu dzieci i dzieciach w życiu artystów będziemy rozmawiać dziś po 21.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucz się języka razem z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:47
Rodzice powinni umieć odpowiednio zmotywować i zachęcić swoje pociechy do nauki języka, a nie tylko płacić za dodatkowe godziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturowe ograniczenia artystycznym orężem

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 13:16
Czy podział na sztukę damską i męską jest uzasadniony? Czy płeć determinuje sztukę? Czy każda artystka tworzy sztukę kobiecą?
rozwiń zwiń