Ivo van Hove: potrzeba nam nowego przywództwa

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 12:00
- To najważniejszy problem XXI wieku. A Mozart zajmował się nim już kilkaset lat temu. Dlatego zdecydowałem się wyreżyserować w Warszawie "Łaskawość Tytusa" - mówił słynny belgijski reżyser.
Audio
  • Rozmowa z Ivo van Hove (Inny stan skupienia/Dwójka)
Ivo van Hove przygotował dla Teatru Wielkiego-Opery Narodowej spektakl Łaskawości Tytusa Wolfganga Amadeusza Mozarta
Ivo van Hove przygotował dla Teatru Wielkiego-Opery Narodowej spektakl "Łaskawości Tytusa" Wolfganga Amadeusza MozartaFoto: PAP/ITAR-TASS / Ruslan Shamukov

- Dawne formy rządów nie przetrwają, bo nie rozwiązują one naszych problemów. Opera Mozarta dotyka właśnie nowych rodzajów rządów, opartych na łaskawości, a nie na przemocy, karze i zemście - wyjaśnił Ivo van Hove.

Belgijski reżyser mówił też o tematyce władzy w innych swoich spektaklach, o dramaturgii jako podstawie każdego dobrego przedstawienia, znaczeniu francuskiej Nowej Fali w kształtowaniu jego języka wizualnego. Zaznaczył też, że lubi "nieczystość sztuki".

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia 

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Ivo van Hove (belgijski reżyser, kierownik teatru Toneelgroep Amsterdam)

Data emisji: 20.01.2016

Godzina: 21.30

mm/mc

Czytaj także

Ivo van Hove: chcemy być najlepszym teatrem świata

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 15:00
- Często słyszy się, że w teatrze trzeba podążać za autorem. Ale dramat to przecież jedynie linijki zapisanego tekstu - mówił belgijski reżyser, kierownik słynnego teatru Toneelgroep Amsterdam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opera Mozarta idealna dla teatru dramatycznego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 14:00
Tak "Łaskawość Tytusa" postrzega Iwo van Hove, autor nowej inscenizacji opery Mozarta przygotowanej dla Opery Narodowej.
rozwiń zwiń