Joanna Bator: fascynują mnie zgniłe brzegi języka

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 16:00
- Moja nowa książka mówi o różnych potwornościach, między innymi o językowym spotwornieniu - opowiadała Joanna Bator o "Roku królika".
Audio
  • Z Joanną Bator o jej książce "Rok królika" rozmawia Katarzyna Nowak (Spotkanie autorskie/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

Bohaterka najnowszej powieści Joanny Bator - pierwszej po głośnym "Ciemno, prawie noc" - musi w pewnym momencie zmienić tożsamość, zniknąć z własnego życia. - Czeka jednak na znak. I znajduje go: na okładce tabloidu w dworcowym barze - zdradzała pisarka punkt wyjścia snutej przez siebie historii.

Poetyka tabloidowa zatem jako sygnał "znaków boskiej mocy"? - Fascynują mnie zgniłe brzegi języka. W "Ciemno, prawie noc" były to fora internetowe, w "Roku królika" są to nagłówki tabloidów. Miejsca, w których język w sposób bezpośredni i najbardziej żywy odpowiada na rzeczywistość - tłumaczyła Joanna Bator.

Co się jednak dzieje ze światem "porządkowanym" przez taki język? Dlaczego bohaterka książki ucieka z Warszawy właśnie do Ząbkowic Śląskich? I jaki w tym wszystkim ma udział, znana z pewnej kanonicznej opowieści grozy, Mary Shelley, "mroczna bliźniaczka"?

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Joanna Bator (pisarka)

Data emisji: 14.01.2017

Godzina emisji: 12.30

jp/kul

Czytaj także

"Zaduch". Portret rozdartej duszy "słoików"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 15:00
- Dyskusja o "słoikach" opierała się na dwóch skrajnościach: dumie i wstydzie, ja kompletnie tego nie rozumiałam - mówiła w Dwójce Marta Szarejko, autorka zbioru reportaży o ludziach, którzy przenieśli się z prowincji do Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nas też napromieniujesz?". Japonia po katastrofie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 13:00
- Jeszcze trzy lata po tsunami i awarii elektrowni samochody na rejestracjach z Fukushimy miały w Tokio przebijane opony - mówiła Katarzyna Boni, autorka książki "Ganbare! Warsztaty umierania", która jest opowieścią o Japonii (nie)radzącej sobie z traumą katastrofy z 2011 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fałszerze pieprzu". Historia napisana dla ojca

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 17:00
- Ta książka jest listem, który powstał zamiast rozmowy, której nie odbyliśmy. To list, który zapełnił milczenie, jakie było między mną a ojcem na tematy związane z jego przeżyciami w czasie Holokaustu – podkreśliła Monika Sznajderman, opowiadając o swojej książce "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąpy jak Polak. Mity na temat pomagania

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:22
- O ludziach biednych myśli się często, jak o ludziach niepełnowartościowych, głupszych. Mówi się, że nie można im dawać pieniędzy do ręki, bo je zmarnują. Badania pokazują co innego - zauważał Adam Leszczyński, autor książki "Eksperyment na biednych".
rozwiń zwiń