X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zaduch". Portret rozdartej duszy "słoików"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 15:00
- Dyskusja o "słoikach" opierała się na dwóch skrajnościach: dumie i wstydzie, ja kompletnie tego nie rozumiałam - mówiła w Dwójce Marta Szarejko, autorka zbioru reportaży o ludziach, którzy przenieśli się z prowincji do Warszawy.
Audio
  • Marta Szadejko o książce "Zaduch. Reportaże o obcości" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Często ludzie z małych miejscowości żyją pomiędzy miastami - pięć dni spędzają w stolicy, a na weekend wracają w rodzinne strony
Często ludzie z małych miejscowości żyją pomiędzy miastami - pięć dni spędzają w stolicy, a na weekend wracają w rodzinne stronyFoto: Blanka/Pixabay

- Cały dylemat przyjezdnych ze wsi opiera się na gigantycznych niuansach - zauważała reportażystka. - Moi bohaterowie mają mnóstwo rzeczy, za którymi tęsknią, ale też których nie znoszą - dodawała.

Marta Szadejko zwracała uwagę, że "słoikom" towarzyszy poczucie obcości, zarówno w ich nowych, jak i rodzinnych domach. - Jedna z moich bohaterek zauważyła, że coraz trudniej jest jej dogadać się z rodzicami, że nie jest w stanie śmiać się z homofobicznych żartów swojego ojca, ale też sama już nie umie go rozśmieszyć. Rodzi się bariera językowa - opowiadała.

Z drugiej strony w Warszawie przyjezdni muszą zmagać się ze stereotypami na swój temat, co Marcie Szadejko z całą mocą objawiły spotkania autorskie.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie 

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Marta Szarejko (reportażystka)

Data emisji: 3.09.2016

Godzina emisji: 12.30

bch/mg

Komentarze1
aby dodać komentarz
admys2016-02-07 01:39 Zgłoś
Jestem słoikiem z 52 letnim stażem w Warszawie. Żartuję sobie, że słoikiem "Wecka"*. Mam 69 lat. Problemów, o których słyszę w audycji, nie przypominam sobie prawie zupełnie. Nie wiem, może lata sześćdziesiąte ub.w. były tak siermiężne, że różnic między warszawiakami, a przyjezdnymi nie było aż tak wiele? Dobrze się czułem w pomaturalnej szkole, na studiach i w pracy. Teraz, po latach, szefuję warszawskiemu środowisku miłośników naszego małego miasteczka - tak! mamy własne Towarzystwo. Spotykamy się dwa razy do roku. Przychodzą ziomkowie, ale też ich warszawskie żony i mężowie, przyjeżdżają miasteczkowe i powiatowe władze. Cieszymy się razem. Trzeba chyba jednak do tego dorosnąć.

Czytaj także

Masłowska. Przez żołądek do melancholii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 11:00
- Felietony kulinarne Masłowskiej to tak naprawdę wyraz tęsknoty za utraconą niewinnością lat 90., za zgubioną tożsamością "Polski obciachowej" - uważa krytyk Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienkiewicz rozdarty. Melancholik w roli ojca narodu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 11:00
- Pewnym paradoksem jest, że ktoś, kto w swojej twórczości nieustannie ucieka w marzenia, został przewodnikiem marzeń wszystkich Polaków - mówi prof. Ewa Paczoska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sybille Bedford - pisarka w drodze

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:15
Sybille Bedford przeżyła 95 lat. Chociaż pochodziła z rodziny niemiecko-żydowskiej, pisała po angielsku. - To wielka kulturowa i językowa mozaika - mówi Marek Zagańczyk.
rozwiń zwiń