"Zaduch". Portret rozdartej duszy "słoików"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 15:00
- Dyskusja o "słoikach" opierała się na dwóch skrajnościach: dumie i wstydzie, ja kompletnie tego nie rozumiałam - mówiła w Dwójce Marta Szarejko, autorka zbioru reportaży o ludziach, którzy przenieśli się z prowincji do Warszawy.
Audio
  • Marta Szadejko o książce "Zaduch. Reportaże o obcości" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Często ludzie z małych miejscowości żyją pomiędzy miastami - pięć dni spędzają w stolicy, a na weekend wracają w rodzinne strony
Często ludzie z małych miejscowości żyją pomiędzy miastami - pięć dni spędzają w stolicy, a na weekend wracają w rodzinne stronyFoto: Blanka/Pixabay

- Cały dylemat przyjezdnych ze wsi opiera się na gigantycznych niuansach - zauważała reportażystka. - Moi bohaterowie mają mnóstwo rzeczy, za którymi tęsknią, ale też których nie znoszą - dodawała.

Marta Szadejko zwracała uwagę, że "słoikom" towarzyszy poczucie obcości, zarówno w ich nowych, jak i rodzinnych domach. - Jedna z moich bohaterek zauważyła, że coraz trudniej jest jej dogadać się z rodzicami, że nie jest w stanie śmiać się z homofobicznych żartów swojego ojca, ale też sama już nie umie go rozśmieszyć. Rodzi się bariera językowa - opowiadała.

Z drugiej strony w Warszawie przyjezdni muszą zmagać się ze stereotypami na swój temat, co Marcie Szadejko z całą mocą objawiły spotkania autorskie.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie 

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Marta Szarejko (reportażystka)

Data emisji: 3.09.2016

Godzina emisji: 12.30

bch/mg

Czytaj także

Masłowska. Przez żołądek do melancholii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 11:00
- Felietony kulinarne Masłowskiej to tak naprawdę wyraz tęsknoty za utraconą niewinnością lat 90., za zgubioną tożsamością "Polski obciachowej" - uważa krytyk Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sienkiewicz rozdarty. Melancholik w roli ojca narodu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 11:00
- Pewnym paradoksem jest, że ktoś, kto w swojej twórczości nieustannie ucieka w marzenia, został przewodnikiem marzeń wszystkich Polaków - mówi prof. Ewa Paczoska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sybille Bedford - pisarka w drodze

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:15
Sybille Bedford przeżyła 95 lat. Chociaż pochodziła z rodziny niemiecko-żydowskiej, pisała po angielsku. - To wielka kulturowa i językowa mozaika - mówi Marek Zagańczyk.
rozwiń zwiń