Polskie Radio
Section05
Fukushima

Japonia: ruszyła kolejna faza zrzutu radioaktywnej wody z elektrowni Fukushima

Rozpoczęła się druga runda zrzutu oczyszczonej radioaktywnej wody z wraku elektrowni jądrowej Fukushima do morza po sporze na ten temat między Japonią a Chinami - poinformował operator elektrowni, spółka Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. Planowane jest wyrzucanie podwodnym tunelem około 460 ton uzdatnionej wody dziennie, w odległości około 1 kilometra od wybrzeża, przez okres krótszy niż trzy tygodnie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Japonia energia atomowa Fukushima GOSPODARKA

"Nie powodują skutków radiologicznych dla ludności". Szef MAEA o zrzutach wody z Fukushimy

Pierwsze zrzuty wody z uszkodzonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku elektrowni jądrowej w Fukushimie są zgodne z prognozami i nie powodują skutków radiologicznych dla ludności - oświadczył dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Fukushima woda Japonia ŚWIAT atom energia atomowa Azja elektrownia atomowa

Milion ton skażonej wody z Fukushimy ma trafić do oceanu. Ekspert szacuje możliwe zagrożenia

Uwolnienie do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie nie spowoduje zagrożenia dla Polski i Europy – uspokaja w rozmowie dr inż. Piotr Szajerski z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej. Plan spuszczenia do oceanu ponad miliona ton skażonej wody został już zatwierdzony przez japoński rząd.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia Fukushima

NASZ WYWIAD 10 lat po katastrofie w Fukushimie. Jakub Wiech: bilans atomu jest jednoznacznie korzystny

- Nie pozwólmy, aby wydarzenia z Fukushimy przyćmiły fakt, że na świecie obecnie pracuje bezawaryjnie 460 reaktorów jądrowych. Pewne jest, że będziemy potrzebowali energii, zatem powinniśmy dążyć do jej pozyskiwania z najbezpieczniejszych źródeł, a takim źródłem jest energetyka jądrowa - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Japonia energetyka GOSPODARKA elektrownia atomowa Fukushima atom energia atomowa bezpieczeństwo Azja