"Stabat mater" - muzyczna perła Rossiniego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 19:30
"Płytowy Trybunał Dwójki" wysłuchał różnych interpretacji "Stabat Mater" Gioachino Rossiniego. Które z nagrań okażzało się najlepsze?
Dorota Kozińska
Dorota KozińskaFoto: Kusiński Wojciech/PR

Posłuchaj
120:07 2021_06_19 16_59_58_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 Gioacchino Rossini "Stabat mater" (Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki) 

Stabat Mater to średniowieczna sekwencja, która od wieków inspirowała kompozytorów. Temat ten podjął również mistrz włoskiej opery Gioachino Rossini, tworząc niezwykłe dzieło pasyjne na chór, solistów i orkiestrę. 

Jury w składzie: Dorota Kozińska, Wojciech Michniewski, Andrzej Sułek wysłuchało różnych wykonań dzieła, aby wyłonić to jedno - według nich - najdoskonalsze.

***

Tytuł audycji: Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 19.06.2021

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Wojciech Michniewski: ta wersja Rossiniego jest niesamowita

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 21:50
- Jak słucham tego w wersji orkiestrowej, mam wrażenie, jakbym dotykał muzyki przez jakieś grube rękawice. Ale kiedy pojawiają się dwa fortepiany, to jakbym dotykał gołymi rękami, wprost nerwami – opisywał swoje muzyczne doznania Wojciech Michniewski, przywołując "Małą mszę uroczystą" Rossiniego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego". Od komponowania do gotowania

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:30
- Gioacchino Rossini specjalizował się w różnych rodzajach mięs. Do dziś słynne są filety wołowe à la Rossini. Na całym świecie przywołuje się to jako recepturę mistrza. My również przywołujemy filety wołowe w naszej sztuce. Gdy spektakl był grany na żywo, można było nawet dostać przepis - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Babińska, reżyserka spektaklu operowego "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego".
rozwiń zwiń