"Król Artur, czyli Mężny Brytyjczyk". Półopera Purcella

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 15:40
W audycji tym razem wybierane najlepsze nagranie dzieła angielskiego kompozytora Henry'ego Purcella - "Król Artur, czyli Mężny Brytyjczyk". W jury zasiadły Olga Pasiecznik, Barbara Kinga Majewska i Dorota Kozińska.
Barbara Kinga Majewska i Jacek Hawryluk (tyłem) podczas obrad Płytowego Trybunału Dwójki
Barbara Kinga Majewska i Jacek Hawryluk (tyłem) podczas obrad Płytowego Trybunału DwójkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

"Król Artur" Purcella, wyniki:

I miejsce:

William Christie (Erato 1995)

II miejsce

Paul McCreesh (Signum 2019)

III miejsce

Trevor Pinnock (Archiv / DG 1992)

Pozostałe nagrania: Anthony Lewis (L'Oiseau-Lyre 1959), John Eliot Gardiner (Erato 1985), Lionel Meunier (Alpha 2018).

Henry Purcell (1659-1695) uczynił Londyn jednym z najważniejszych ośrodków rozwoju barokowej opery. Co ciekawe, według oficjalnej historiografii "angielski Mozart" (on także był genialnym dzieckiem i zmarł młodo, w rezultacie... przeziębienia) skomponował zaledwie jedną prawdziwą operę - "Dydonę i Eneasza". Natomiast "Król Artur, czyli Mężny Brytyjczyk", obok takich słynnych dzieł Purcella jak "Królowa wróżek" czy "Indiańska królowa", należy już do zupełnie odrębnego gatunku, nazywanego "maską" lub "półoperą".

Angielski kompozytor kojarzony jest przede wszystkim z muzyką teatralną. Dzieła sceniczne przyniosły mu jednak sławę dopiero pod koniec życia. Natomiast niemal od dziecka związany był on, w ten czy inny sposób, z muzyką kościelną.

ZOBACZ GALERIĘ >>>>

***

"Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" to audycja, w której z zaproponowanych nagrań wyłaniamy to jedno, według nas najlepsze, najdoskonalsze. 

Podczas kolejnych rund eliminujemy poszczególne nagrania i dopiero wtedy odsłaniamy karty... O tym, kto wygrywa, dowiadujemy się na samym końcu audycji.

W kolejną sobotę jury pochyliło się nad utworem "Król Artur, czyli Mężny Brytyjczyk" Henry'ego Purcella. W obradach pod przewodnictwem Jacka Hawryluka uczestniczyły Olga Pasiecznik, Barbara Kinga Majewska i Dorota Kozińska.

Posłuchaj
117:50 2022_01_29 17_00_00_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 "Król Artur, czyli Mężny Brytyjczyk" Purcella przed Trybunałem (Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 29.01.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

John Butt: miłość u Purcella jest jasna i błyszcząca

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 09:00
- Purcell stawia na formę obrazów, pojedynczych przedstawień miłości pełnej zauroczenia - o XVII-wiecznej kompozycji "Królowa wróżek" opowiadał w Dwójce brytyjski dyrygent John Butt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Kozłowska: "Dydona i Eneasz" jest jak mała czarna

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 17:56
- Tu w ciągu godziny dzieje się nie mniej niż w tych wielkich trzyaktowych, trzygodzinnych operach Haendla czy Vivaldiego. Wszystko jest tu skondensowane, to jest taka esencja - mówiła w Dwójce reżyserka.
rozwiń zwiń