REKLAMA

Siewca dźwięków. Żegnamy Eugeniusza Rudnika

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 14:27
3 listopada pochowano kompozytora oraz inżyniera dźwięku, współtwórcę Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, który zmarł 24 października w wieku 83 lat. Zapraszamy do wysłuchania audycji Marka Zwyrzykowskiego, w której obok muzyki Eugeniusza Rudnika znalazły się archiwalne wypowiedzi artysty.
Audio
Eugeniusz Rudnik w 2013 r.
Eugeniusz Rudnik w 2013 r.Foto: TVP/PAP/Jan Bogacz

konsoleta510.jpg
Eugeniusz Rudnik, mistrz muzycznej awangardy, nie żyje

Eugeniusz Rudnik, związany z Polskim Radiem od 1955 r., jeden z twórców tzw. polskiej szkoły muzyki elektroakustycznej, autor innowacyjnych rozwiązań przestrzennej projekcji dźwięku, w latach 60. skomponował słynny utwór "Skalary" oraz pierwszy polski utwór kwadrofoniczny "Vox humana". Zrealizował ponadto dziesiątki dzieł m.in. Krzysztofa Pendereckiego "Ekecheiriję", skomponowaną na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Współpracował z Franco Evangelistim, a także z dziesiątkami twórców z kręgu muzyki i innych sztuk pięknych. Artysta podejmował takie przedsięwzięcia, które kompozytorzy mający do dyspozycji komputery mogli realizować dopiero kilkadziesiąt lat później.

Zobacz także
radio skala miasta flickr 1200.jpg
Eugeniusz Rudnik: pierwszych audycji słuchałem pod stolikiem

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w warszawskim kościele środowisk twórczych. Potem Eugeniusz Rudnik został pochowany na cmentarzu rodzinnym w Kamieńczyku nad Bugiem.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzi: Marek Zwyrzykowski

Data emisji: 2.11.2016

Godzina emisji: 23.00

IAR/mc/jp

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik - człowiek, który wziął dźwięk do ręki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o filmie "15 stron świata”, którego bohaterem jest pionier polskiej muzyki eksperymentalnej. Dokument Zuzanny Solakiewicz będzie miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno; zaprezentowany zostanie też na Nowych Horyzontach we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rudnik: pierwszych audycji słuchałem pod stolikiem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 13:53
– To było na mazowieckiej wsi około roku 1937 - o pierwszych radiowych doświadczeniach opowiadał w Dwójce legendarny kompozytor ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik, mistrz muzycznej awangardy, nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 11:00
Legendarny kompozytor muzyki elektronicznej, współtwórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zmarł w wieku 83 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne pożegnanie Eugeniusza Rudnika

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 16:29
W audycji "Nokturn" Ewa Szczecińska przypomni najważniejsze nagrania legendarnego twórcy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń