Cudowna nowoczesność słoweńskiej architektury

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 08:28
Słoweńska architektura cieszy się wielkim uznaniem w Europie. Tajemnice jej sukcesu zdradza nieco wystawa we wrocławkim Muzeum Architektury.
Audio

W ostatnich latach Słowenia przeszła radykalne zmiany - wstąpiła do UE i weszła do strefy Euro. Jako niezależne państwo od 1991 roku stara się dogonić Europę także w dziedzinie architektury. Działania Słowenii w tej materii nie pozostają bez odzewu, architekci z tego kraju zostają laureatami wielu nagród. Międzynarodowe uznanie odzwierciedla kreatywność i pasję współczesnego budownictwa Słowenii.

Na wystawie we wrocławskim Muzeum Architektury prezentowanych jest 36 obiektów, reprezentujących wszelkie dziedziny twórczości – od budynków mieszkalnych i biurowych, przez handlowe po inwestycje publiczne. O tej wystawie w Europejskim Magazynie Kulturalnym mówili: architekt Zbigniew Maćkow i kurator wystawy Michał Duda.

Każda architektura ma dwa aspekty – kształtowana jest przez ogólnoświatową modę, ale charakter lokalny nie pozostaje bez znaczenia. Style regionalne są odpowiedzią na specyficzną sytuację społeczną, kulturową, a także ekonomiczną. Autorzy wystawy wychodzą z założenia, że to właśnie różnorodność decyduje o bogactwie architektury, jej kolorycie i atmosferze. Styl Słowenii jest kształtowany przez warunki, w których powstaje – przez specyfikę inwestorów, historyczne dziedzictwo, położenie geograficzne i wiele innych czynników. Andrej Hrausky i Maya Ivanič – pokazują obiekty zrealizowane w ciągu ostatnich 10 lat, nie jako osobne zjawisko, ale jako wynik wielowiekowego rozwoju kraju.

Zdaniem Zbigniewa Maćkowa niezwykłe sukcesy słoweńskich architektów to połączenie tradycji tego kraju z bliskością dobrych wzorców architektonicznych sąsiadów – Włoch, Austrii i Węgier. Z kolei Michał Duda zwrócił uwagę, że tradycje Słowenia ma właściwie podobne do Chorwacji i Serbii. Sukces w dziedzinie architektury zatem widzi przede wszystkim jako efekt edukacji i sprzyjających warunków ekonomicznych

Audycję przygotowała Justyna Piernik.

Aby wysłuchać audycji kliknij ikonę dżwięku "O wystawie poświęconej słoweńskiej architekturze w Muzeum Architektury we Wrocławiu", w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Czytaj także

Architekt może zaczarować rzeczywistość!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 15:20
Architektura to sposób patrzenia na świat. Cegłę, drewno i kamień z powodzeniem można łączyć w projekcie z muzyką i literaturą. Przeczytaj ksiązkę Petera Zumthora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eseje o architekturze i życiu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 08:20
- Jako projektant i architekt mam obowiązek rozkochać się w tym, co widzę, ponieważ temu, co kochamy nie wyrządzimy krzywdy - pisze jeden z największych architektów świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projektowanie to czysta radość

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 17:09
- Przyszedł czas, żeby się zainteresować tym, żeby było wokół nas ładnie! - nawołuje Krzysztof Sołoducha, organizator plebiscytu "Polska Architektura XXL".
rozwiń zwiń