Henryk Sienkiewicz na ulicach Nowego Jorku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 16:00
Zapraszamy na kolejną odsłonę rozmów o Sienkiewiczu – tym razem posłuchamy o jego podróżach i twórczości w Ameryce.
Nowy Jork stał się jedną z inspiracji Sienkiewicza w Listach z podróży do Ameryki (zdjęcie ilustracyjne)
Nowy Jork stał się jedną z inspiracji Sienkiewicza w "Listach z podróży do Ameryki" (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Balcer/Wikimedia?Public domain

Mało kto wie, ale to w drodze powstawała większość książek słynnego pisarza. "Od pierwszego wyjazdu zagranicznego do Wiednia w 1873 r. aż do wybuchu I wojny światowej jego życie jest splotem nieustających peregrynacji po Europie" – tak o Sienkiewiczu pisał prof. Lech Ludorowski, który będzie gościem audycji.

Szczególnie ważną rolę w biografii pisarza odegrały dwie wielkie wyprawy transoceaniczne: amerykańska i afrykańska. W dwuletnią podróż do Ameryki (1876–1877) udał się jako korespondent "Gazety Polskiej". To tak powstały "Listy z podróży do Ameryki", które Sienkiewicz pisał m.in. w Nowym Jorku.

Rozmowę z prof. Lechem Ludorowskim uzupełnią teksty literackie Henryka Sienkiewicza z podróży do Ameryki w interpretacji Krzysztofa Kolbergera (nagranie z 2001 r. oraz fragment słuchowiska "Litwos na Dzikim Zachodzie, czyli amerykańskie przygody Henryka Sienkiewicza" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.

***

Na audycję "W stronę Sienkiewicza" w piątek (5.08) w godz. 22.30-23.00 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sienkiewicz. "Chrześcijański Homer, słowiański Szekspir"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 14:00
- Pod koniec XIX wieku każdy w Europie czytał "Quo Vadis". Powstawały ekranizacje, adaptacje, ilustracje; imiona bohaterów nadawano hotelom, łodziom i koniom - mówił o sukcesie "wielkiego eposu chrześcijańskiego" Henryka Sienkiewicza filolog klasyczny dr Jacek Hajduk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagłoba swatem". Sienkiewicz na deskach teatru

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 14:00
W audycji "W stronę Sienkiewicza" rozmawialiśmy z historyk teatru prof. Anną Kuligowską-Korzeniewską o sztukach teatralnych Henryka Sienkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojaże Sienkiewicza po Czarnym Lądzie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 23:00
"Sienkiewicz pojechał do Afryki leczyć melancholię" – pisał o jego egzotycznej wyprawie prof. Zbigniew Najder. – Podróżowanie stymulowało go do pracy umysłowej – wyjaśniał w Dwójce prof. Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń