X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Henryk Sienkiewicz na ulicach Nowego Jorku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 16:00
Zapraszamy na kolejną odsłonę rozmów o Sienkiewiczu – tym razem posłuchamy o jego podróżach i twórczości w Ameryce.
Nowy Jork stał się jedną z inspiracji Sienkiewicza w Listach z podróży do Ameryki (zdjęcie ilustracyjne)
Nowy Jork stał się jedną z inspiracji Sienkiewicza w "Listach z podróży do Ameryki" (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Balcer/Wikimedia?Public domain

Mało kto wie, ale to w drodze powstawała większość książek słynnego pisarza. "Od pierwszego wyjazdu zagranicznego do Wiednia w 1873 r. aż do wybuchu I wojny światowej jego życie jest splotem nieustających peregrynacji po Europie" – tak o Sienkiewiczu pisał prof. Lech Ludorowski, który będzie gościem audycji.

Szczególnie ważną rolę w biografii pisarza odegrały dwie wielkie wyprawy transoceaniczne: amerykańska i afrykańska. W dwuletnią podróż do Ameryki (1876–1877) udał się jako korespondent "Gazety Polskiej". To tak powstały "Listy z podróży do Ameryki", które Sienkiewicz pisał m.in. w Nowym Jorku.

Rozmowę z prof. Lechem Ludorowskim uzupełnią teksty literackie Henryka Sienkiewicza z podróży do Ameryki w interpretacji Krzysztofa Kolbergera (nagranie z 2001 r. oraz fragment słuchowiska "Litwos na Dzikim Zachodzie, czyli amerykańskie przygody Henryka Sienkiewicza" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.

***

Na audycję "W stronę Sienkiewicza" w piątek (5.08) w godz. 22.30-23.00 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sienkiewicz. "Chrześcijański Homer, słowiański Szekspir"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 14:00
- Pod koniec XIX wieku każdy w Europie czytał "Quo Vadis". Powstawały ekranizacje, adaptacje, ilustracje; imiona bohaterów nadawano hotelom, łodziom i koniom - mówił o sukcesie "wielkiego eposu chrześcijańskiego" Henryka Sienkiewicza filolog klasyczny dr Jacek Hajduk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagłoba swatem". Sienkiewicz na deskach teatru

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 14:00
W audycji "W stronę Sienkiewicza" rozmawialiśmy z historyk teatru prof. Anną Kuligowską-Korzeniewską o sztukach teatralnych Henryka Sienkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojaże Sienkiewicza po Czarnym Lądzie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 23:00
"Sienkiewicz pojechał do Afryki leczyć melancholię" – pisał o jego egzotycznej wyprawie prof. Zbigniew Najder. – Podróżowanie stymulowało go do pracy umysłowej – wyjaśniał w Dwójce prof. Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń