Stanisław Lem "Solaris"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 10:39
Jedna z najsłynniejszych powieści w historii SF w interpretacji Piotra Fronczewskiego.

"Nie szukamy nikogo oprócz ludzi. Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, którym się dławimy". (Stanisław Lem, "Solaris")


W Dwójkowym cyklu "Słynne powieści" zaprezentujemy Państwu jedną z najbardziej znanych książek Stanisława Lema, rzecz klasyczną w swoim gatunku, historię fascynującą i tajemniczą zarazem.

"Solaris" to opowieść o spotkaniu człowieka z radykalną odmiennością, to dramatyczny zapis niemożności kontaktu z Innym. Czym (kim?) jest otaczający tytułową planetę ocean? "Ułomnym Bogiem" materializującym to, co w człowieku ukryte najgłębiej? "Milionkrotnie rozrosłym supermózgiem"? Czystą nieoznaczonością? (Co ciekawe, jeden z krytyków literackich dostrzegł w solaryjskim oceanie symboliczne odzwierciedlenie kobiecości, misternie utkaną projekcję waginy...)

Dla wielu to zmaganie z Obcym okazuje się odzwierciedleniem naszych, czysto ludzkich, problemów z odnalezieniem drogi do innych, a nade wszystko – do samych siebie. Niektórzy idą dalej, wymieniając wśród kluczy interpretacyjnych "Solaris" choćby teorie Junga.

"Solaris" wykracza poza konwencje fantastyki naukowej, a przez to jest popularna nie tylko wśród wielbicieli SF. A przecież książka Lema to również swoista – choć jak zawsze romantyczna i tragiczna – opowieść miłosna, rzecz o utracie i bolesnej niemożności odzyskania: oto poznajemy historię przybyłego nad obcą planetę psychologa Krisa (dla wielu będzie on już zawsze miał twarz George'a Clooneya) i jego zmarłej (sic!) dawnej ukochanej Harey...


Jedenaście lat po napisaniu swej powieści Stanisław Lem powiedział w jednym z wywiadów: "Po prostu 'Solaris 'jakoś tak mi się zdarzyła". I dodał: "rozumiem to tak: są pewne rzeczy, które potrafiłem w pewnym okresie życia napisać. Np. 'Solaris', wcześniej jeszcze nie potrafiłbym, teraz już nie potrafiłbym".

Możemy wyrazić zadowolenie, że dochodzi w naszej literaturze do takich szczęśliwych zdarzeń.

Stanisław Lem, "Solaris"
Interpretacja: Piotr Fronczewski
Opracowanie: Hanna Szof

Rozpoczynamy w piątek, 8 października, o godz. 9.30.

Zobacz więcej na temat: Piotr Fronczewski Stanisław Lem
Czytaj także

Słynne powieści: Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 01:50
27 stycznia - 19 lutego 2010, godz. 9:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słynne powieści: Stefan Żeromski „Przedwiośnie”

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 23:05
30 marca-29 kwietnia 2010, godz. 9:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słynne powieści: Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 04:54
4 maja 2010, godz. 9:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Lem "Szpital przemienienia"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 13:50
Kulturalny Wieczór z Jedynką godz. 23:05.
rozwiń zwiń