REKLAMA

Beatrice Rana i Chopin w pandemicznej interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 17:00
W kolejnej audycji z cyklu "Chopin osobisty" prezentowaliśmy drugą odsłonę nowego albumu Beatrice Rany.
Audio
  • (Beatrice Rana i Chopin w pandemicznej interpretacji (Chopin osobisty/Dwójka)
Beatrice Rana
Beatrice RanaFoto: Marie Staggat/http://www.beatriceranapiano.com/

Beatrice Rana to charyzmatyczna włoska pianistka młodego pokolenia, która - zdaniem krytyków - ustanawia nowe standardy w interpretacji utworów Fryderyka Chopina. Nowe nagranie artystki przynosi komplet jego 12 Etiud op. 25. Płytę uzupełniają cztery scherza kompozytora, nagrane przez artystkę w czasie pandemii, co według Beatrice Rany miało decydujący wpływ na kształt tej interpretacji.

Rezultatu posłuchamy w dzisiejszej audycji, którą dopełnią Chopinowskie preludia z debiutanckiego albumu wybitnej pianistki, nagranego w 2012 roku.

Beatrice Rana wygrała wiele krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Muzio Clementi, Montreal International oraz Bang&Olufsen. Włoska pianistka ma na swoim koncie udział w najważniejszych miejscach i festiwalach na świecie, m.in. w Zurich's Tonhalle, Wiener Konzerthaus, Wigmore Hall, Queen Elizabeth Hall, Kennedy Center, Köln Philharmonie oraz Auditorium du Louvre.

Cenione nagrania Beatrice Rany obejmują preludia Chopina i II Sonatę Skriabina (2012), jak również koncerty Prokofiewa i Czajkowskiego wykonane z Accademia Nazionale Santa Cecilia di Roma i Antoniem Pappano (2015, Editor’s Choice magazynu "Gramophone" i płyta miesiąca BBC).


Posłuchaj
59:30 2022_06_12 16_00_00_PR2_Chopin_osobisty.mp3 (Beatrice Rana i Chopin w pandemicznej interpretacji (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 12.06.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

"Sonata wiolonczelowa g-moll" Fryderyka Chopina. Utwór dla przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 20:00
Podczas audycji przysłuchiwaliśmy wykonaniom "Sonaty wiolonczelowej g-moll", której autorem jest Chopin. Dzieło to powstało z myślą o przyjacielu Fryderyka, którym był francuski wiolonczelista i kompozytor Auguste Franchomme. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #610. Nieśmiertelne preludia Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 15:00
Podczas audycji sięgnęliśmy do zbioru "24 Preludia op. 28". Zawarte w tym tomie fortepianowe miniatury mają w sobie niezwykły ładunek emocji. - Przy preludiach Chopina przydałoby się i dwadzieścia palców, zwłaszcza jeśli chodzi o te bardzo burzliwe utwory - mówił gość audycji Paweł Bagnowski.
rozwiń zwiń