Rowerowy peleton Sytnera startował w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 17:00
Najaktywniejszy i najlepiej wysportowany dziennikarz radiowy Henryk Sytner przygodę z radiem rozpoczął w Programie II Polskiego Radia.
Audio
Pierwszy z lewej: Henryk Sytner, w środku Dariusz Szpakowski i tajemnicza pani z prawej
Pierwszy z lewej: Henryk Sytner, w środku Dariusz Szpakowski i tajemnicza pani z prawejFoto: Archiwum PR

 - Chciałem wymyślić jakąś akcję wakacyjną, która cieszyłaby się dużym powodzeniem wśród uczniów – wspomina gość Iwony Malinowskiej, Henryk Sytner. - Zadałem sobie pytanie: co się cieszy największą popularnością wśród młodych ludzi podczas letniego wypoczynku? Odpowiedź była jedna - rowery.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Cykl audycji Dwójki "Popołudnie dziewcząt i chłopców" nadawana od 1979 roku, przyciągnęła młodych słuchaczy do radioodbiorników.

Główny prowadzący audycji, popularny dziś Henio, właśnie na antenie Dwójki rozpoczął swoją wieloletnią akcję "Wakacje na dwóch kółkach". Już wtedy przez radio zachęcał młodzież do aktywnego wypoczynku, a dla najlepszych organizował wyjątkowe nagrody.

- Każdy konkurs rowerowy, który ogłaszaliśmy w programie, spotykał się z ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi - podkreśla Sytner.

Do redakcji przychodziły tysiące przepięknie przygotowanych albumów z opisami tras rowerowych przebytych przez młodzież podczas wakacji.

- Niektóre z nich swoim rozmachem przypominały prace magisterskie - podkreśla popularny Henio. - Albumy ze zdjęciami, rysunkami które miały po 130 stron były naprawdę imponujące - dodaje.

W magazynie Henryk Sytner przedstawiał relacje z zagranicznych wycieczek, które były nagrodą dla tych, którzy przygotowali najlepsze relacje ze swoich krajowych eskapad.

- Takie wyjazdy były jedyną okazją na wytkniecie nosa poza krajowe rogatki – stwierdza Sytner. - Ci, którzy z wypiekami na twarzy słuchali opowieści o wojażach po Turcji, Francji czy Bułgarii trochę zazdrościli, ale sami zaraz zabierali się do roboty i walczyli w kolejnych konkursach.

W cyklu były też reportaże z różnych muzeów i wystaw - najczęściej, kiedy audycje prowadziła Maja Zawadzka - rozmowy z reprezentantami różnych zawodów (by podpowiedzieć młodym ludziom ewentualny wybór swojej przyszłości), spotkania z psychologiem, no i spora porcja literatury: montaże poetyckie, przygotowywane w Teatrze Polskiego Radia i fragmenty prozy czytane przez wybitnych aktorów (Wieńczysława Glińskiego i Irenę Kwiatkowską).

Niestety, bardzo mało tych audycji zarchiwizowano - może zaginęły w czasie stanu wojennego. Nagrania wykorzystane w audycji pochodzą z lat 1979-81.

(ah)

Czytaj także

Księga Jubileuszowa Programu II Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 14:28
1 marca radiowa Dwójka będzie obchodzić 75. urodziny. Z tej okazji otwieramy specjalną Księgę - serdecznie zapraszamy do wpisania się!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weź udział w Koncertach Urodzinowych Dwójki - odbierz bezpłatne wejściówki!

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 10:00
1 i 2 marca z okazji 75. urodzin Dwójki w radiowych studiach odbędą się koncerty. Muzyka klasyczna, jazz, folk, awangarda - każdy znajdzie coś dla siebie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

O muzykę polską: Łukasz Borowicz

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 17:05
Dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz opowiadał o działalności radiowego zespołu, nagraniach i popularyzacji naszej muzyki w kraju i za granicą.
rozwiń zwiń