X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mistrz i uczennica

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 11:00
Zakonnica, która porzuca habit i poświęca się nauce. Jej profesor – znakomity filolog klasyczny i historyk filozofii, autor twórczych i oryginalnych odkryć.
Audio
Mistrz i uczennica
Foto: Wikimedia/domena publiczna

Profesor Juliusz Domański, obchodzący ostatnio 85. rocznicę urodzin, o sobie mówi, że to raczej filologia klasyczna , a nie filozofia jest jego zawodem, a tą drugą gałęzią wiedzy zajął się przypadkiem. Sądząc jednak po dokonaniach w tej dziedzinie, ów przypadek przyniósł profesorowi niemało sukcesów…

Jednak od początku to właśnie filologia klasyczna zdeterminowała całe naukowe życie prof. Domańskiego. Jest bowiem profesor nie tylko znawcą  dwu języków starożytnych – łaciny i greki, a co za  tym idzie pism i dzieł, które powstawały w tych językach na przestrzeni dziejów – lecz także bacznym rejestratorem myśli i poglądów ludzi posługujących się tymi językami w różnych okresach dziejowych. I tak profesor w swoich pracach odpowiada na pytanie, czym była filozofia w dawnych epokach. Oczywiście uczeń profesorów Kazimierza Kumanieckiego i Adama Krokiewicza interesował się przede wszystkim filozofią starożytną, ale od tego prosta droga wiodła do studiów nad renesansowym humanizmem europejskim. Efekt – to powstanie wielu rozpraw naukowych, a także przekładów tekstów  humanistów doby odrodzenia, w tym zwłaszcza Erazma z Rotterdamu.
W audycji profesor Domański opowie o swoich nauczycielach, inspiracjach twórczych i oryginalnych odkryciach, które  z wrodzoną skromnością umniejsza. Jego nadmierny krytycyzm wobec samego siebie prostuje biorąca udział w audycji mgr Maria Chodyko – ostatnia doktorantka profesora, urzeczona dorobkiem naukowym Mistrza. Jednocześnie podkreśla, jaką rolę odegrał profesor w jej  osobistym sposobie myślenia i decyzji w podjęciu określonych studiów. W audycji wysłuchaliśmy między innymi o niezwykłych początkach spotkania z profesorem Domańskim: - Byłam zakonnicą w zakonie Sióstr Wizytek. Wysłano mnie na historię sztuki, choć wolałam studiować filozofię - wspominała maria Chodyko.Zachęcona tematem wykładu prof. Domańskiego, poszła, by go wysłuchać i... zrozumiała, że to jej cel w życiu, pasja, którą chce rozwijać.

Audycję przygotowała Bożena Markowska. 
 

Zobacz więcej na temat: Bożena Markowska filozofia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90. urodziny profesor Marii Janion

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 18:00
Badaczka egzystencji ludzi i duchów, biografka wampirów, przewodniczka po niezwykłych przestrzeniach romantycznych światów - prof. Maria Janion kończy 90 lat!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z takim lekarzem choroba mogła być szczęściem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 23:10
– Był tak fascynującą osobowością, że wielkim darem losu było spotkanie go, nawet za cenę choroby i cierpienia – wspominał jeden z pacjentów Antoniego Kępińskiego.
rozwiń zwiń