X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chołodenko. Chopin jako kuracja witaminowa

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 19:00
- Po zwycięstwie w konkursie im. Van Cliburna skupiłem się na innym repertuarze, jednak rok temu otworzyłem nuty etiud Chopina - opowiadał w Dwójce wybitny ukraiński pianista.
Audio
  • Vadym Kholodenko o muzyce Chopina (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Wadym Chołodenko współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak L. Slatkin, V. Fedoseyev, M. Harth-Bedoya, Y. Bashmet czy C. St Clair
Wadym Chołodenko współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak L. Slatkin, V. Fedoseyev, M. Harth-Bedoya, Y. Bashmet czy C. St ClairFoto: materiały organizatora

Zobacz więcej
chopin_pap_1200.jpg
Dwójka i Chopin w Dusznikach-Zdroju. Plan transmisji

Wadym Chołodenko, to jedna z gwiazd tegorocznego festiwalu chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. W rozmowie z Różą Światczyńską pianista opowiadał o swoich ostatnich doświadczeniach z muzyką Chopina. - Grając jego etiudy od pierwszej do ostatniej uświadomiłem sobie, że są jak kuracja witaminowa dla moich rąk. Wcześniej moje palce były tylko bardzo mocne, a etiudy Chopina dały im pożądaną elastyczność - wyjaśniał.

W Dusznikach-Zdroju Wadym Chołodenko wykonał Chopinowskie nokturny. Muzyk podkreślał, że ich wyjątkowość polega na tym, że nie ma w nich miejsca na wirtuozowskie popisy. - W zamian można tam znaleźć coś szczególnie głębokiego, jakieś poczucie bólu, który pochodzi z wnętrza. Czasem kilka taktów. To właśnie tych kilka taktów cenię sobie najbardziej.

W audycji pianista opowiadał o swoich doświadczeniach imigranckich. Wyjaśniał dlaczego najlepiej czuje się w Teksasie.

***

Wadym Chołodenko urodził się w 1986 r. w Kijowie. W wieku 13 lat wystąpił z pierwszymi koncertami w USA, Chinach, na Węgrzech i w Chorwacji. W 2004 r. otrzymał Rosyjską Narodową Nagrodę Młodych "Triumf", a w 2005 r. przeniósł się do Moskwy, gdzie studiował w Konserwatorium u prof. V. Gornostaevej.

Zdobywca Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna w 2013 r. rozwija międzynarodową karierę i zbiera pochwały od krytyków w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

***

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Wadym Chołodenko (pianista)

Data emisji: 7.08.2016

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji  "Letni festiwal muzyczny".

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. "Wyrównany wysoki poziom to problem dla jury"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 10:00
- Po każdym etapie musieliśmy wybierać najlepszych spośród bardzo dobrych pianistów, decydując o ich przyszłości - mówił Piotr Paleczny, juror XVII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugen Indjic: wiedza nie zawsze zastąpi talent

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 12:00
– Sądzę, że czasami utalentowani ludzie grają bardzo dobrze, i nawet nie dbają o to, co grają. Jakoś wszystko to czują i już – mówił znakomity pianista w przerwie swojego występu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń