X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nagrody Mediów Publicznych. Prof. Maciej Urbanowski: Rymkiewicz to najważniejszy dziś polski autor

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 09:02
- Dla mnie jest to niezwykle ważna postać polskiej literatury. Początek tej wielkiej przygody intelektualnej zaczął się dla mnie w 1984 roku, gdy przeczytałem powieść "Rozmowy polskie latem roku 1983" - mówił w Dwójce krytyk literacki.
Audio
  • Jarosław Marek Rymkiewicz nominowany do Nagrody Mediów Publicznych (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Jarosław Marek Rymkiewicz
Jarosław Marek RymkiewiczFoto: Grzegorz Jakubowski/PAP

Nagrody mediów publicznych 1200.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2019

Poeta, eseista, dramaturg, historyk literatury, tłumacz, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk znalazł się wśród nominowanych w kategorii "słowo". Jak czytamy w uzasadnieniu kapituły - "za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii, jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawianie go w swojej poezji, esejach i dramatach". 

Jarosław Marek Rymkiewicz (ur. 1935) został również doceniony "za ponad sześćdziesięcioletnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji".

Wśród jego książek są tomy esejów poświęconych najwybitniejszym polskim pisarzom: "Juliusz Słowacki pyta o godzinę", "Aleksander Fredro jest w złym humorze", także cykl Mickiewiczowski zapoczątkowany w 1987 roku, w którego skład wchodzą m.in. tomy: "Żmud", "Baket" czy wydany niedawno "Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze" oraz dwie encyklopedie poświęcone Leśmianowi i Słowackiemu.

W jego dorobku znajdziemy także eseje historyczne: "Książę", "Kinderszenen", "Wieszanie", "Samuel Zborowski", "Rejtan", "Upadek Polski". Wydał kilkanaście tomów wierszy, m.in. "Konwencje", "Znak niejasny, baśń półżywa", "Zachód słońca w Milanówku", "Pastuszek Chełmońskiego", "Koniec lata w zdziczałym ogrodzie", "Metempsychoza".

W audycji wykorzystano fragmenty wywiadu Małgorzaty Baranowskiej z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem z 1981 roku oraz fragmenty audycji Doroty Gacek z udziałem prof. Macieja Urbanowskiego i Marcina Sendeckiego, która powstała z okazji 80. urodzin poety.

***

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 9.09.2019

Godzina emisji: 21.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

pg/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagrody Polskich Mediów Publicznych 2019

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 17:30
Kapituły wyłonione przez trzy instytucje: Polskie Radio, Telewizję Polską oraz Polską Agencję Prasową ogłaszają zwycięzców Nagród Mediów Publicznych w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Nazwiska nagrodzonych twórców poznamy podczas uroczystej gali zorganizowanej przez TVP, PR i PAP, która odbywa się dziś w Teatrze Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kategoria "Słowo" Nagrody Mediów Publicznych 2019 - lista nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 15:30
Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Słowo" przyznaje Polska Agencja Prasowa. Kapituła powołana przez PAP nominowała do Nagrody pięciu twórców: Włodzimierza Boleckiego, Andrzeja Horubałę, Antoniego Liberę, Andrzeja Nowaka oraz Jarosława Marka Rymkiewicza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Bolesław Pawica: myślę obrazem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:15
- Kiedy przystępuję do każdego projektu, myślę jak zainscenizować i zilustrować muzykę takimi widokami, które mocno dotrą do każdej osoby - opowiadał w Dwójce scenarzysta, reżyser i producent.
rozwiń zwiń