Puccini w Orange

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 15:05
Wydarzeniem tegorocznego festiwalu Les Chorégies d'Orange było wystawienie "Turandot".
Amfiteatr rzymski w Orange
Amfiteatr rzymski w OrangeFoto: wikipedia/Gromelle Grand Angle, lic. CC

Festiwal Les Chorégies d'Orange należy do najstarszych we Francji – datuje się od 1860 roku. Ale niezwykłość Festiwalu polega nie na jego trwaniu, ale na miejscu, w którym się odbywa: autentycznym, rzymskim amfiteatrze z przełomu er. Dzięki zachowanej pierwotnej konstrukcji z  zamykającą scenę ścianą, pełniącą kluczową rolę dla akustyki, miejsce to idealnie nadaje się do prezentacji dzieł scenicznych, w tym oper. Audytorium – zgodnie z dzisiejszymi standardami wygody i bezpieczeństwa – może pomieścić 9.000 osób.

W tytułową rolę w dziele Pucciniego wcieliła się Lise Lindstrom, dla której jest to debiut na festiwalu. Słynna Szwedka jest jedną z najbardziej cenionych Turandot naszych czasów; można poweidzieć, że jest to jej rola firmowa: brała udział w produkcjach w USA (w tym w Metropolitan Opera), Holandii, Niemiec, Hongkongu, i we Włoszech.

Zaprasza Aleksander Laskowski.

Program

Giacomo Puccini Turandot

Wyk. Lise Lindstrom, Maria Luigia Borsi, Roberto Alagna, Marco Spotti, Chris Merritt, Marc Barrard, Jean-François Borras, Florian Laconi, Luc Bertin-Hugault, Orchestre National de France, Michel Plasson – dyrygent

(Festiwal Les Chorégies d'Orange, 31.07. 2012)

10 sierpnia (piątek), godz. 19.30

Czytaj także

Zakochana modliszka

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 14:00
Operę "Turandot" - największe dzieło Giacomo Pucciniego - można odczytywać jako niezgodę na łatwe przydzielanie ról w miłosnym związku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CERN jeszcze bardziej pewny w sprawie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 12:30
Badacze z CERN podali najnowsze wyniki poszukiwań bozonu Higgsa. Niektóre mają odchylenie standardowe 5.9 sigma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamiast o zen pomyślcie o matematyce cząstek elementarnych!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 16:26
- Mechanizm Higgsa wymyślono dla oddziaływań elektrosłabych. A potem przyszedł pomysł, że wszystkie cząstki są bezmasowe, a tylko bozon Higgsa nadaje im masę. To bardzo piękne uproszczenie matematyczne, które skłania do medytacji mistycznych - mówi Aleksy Bartnik, gość Dwójki.
rozwiń zwiń