Chołodenko. Chopin jako kuracja witaminowa

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 19:00
- Po zwycięstwie w konkursie im. Van Cliburna skupiłem się na innym repertuarze, jednak rok temu otworzyłem nuty etiud Chopina - opowiadał w Dwójce wybitny ukraiński pianista.
Audio
  • Vadym Kholodenko o muzyce Chopina (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Wadym Chołodenko współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak L. Slatkin, V. Fedoseyev, M. Harth-Bedoya, Y. Bashmet czy C. St Clair
Wadym Chołodenko współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak L. Slatkin, V. Fedoseyev, M. Harth-Bedoya, Y. Bashmet czy C. St ClairFoto: materiały organizatora

Zobacz więcej
chopin_pap_1200.jpg
Dwójka i Chopin w Dusznikach-Zdroju. Plan transmisji

Wadym Chołodenko, to jedna z gwiazd tegorocznego festiwalu chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. W rozmowie z Różą Światczyńską pianista opowiadał o swoich ostatnich doświadczeniach z muzyką Chopina. - Grając jego etiudy od pierwszej do ostatniej uświadomiłem sobie, że są jak kuracja witaminowa dla moich rąk. Wcześniej moje palce były tylko bardzo mocne, a etiudy Chopina dały im pożądaną elastyczność - wyjaśniał.

W Dusznikach-Zdroju Wadym Chołodenko wykonał Chopinowskie nokturny. Muzyk podkreślał, że ich wyjątkowość polega na tym, że nie ma w nich miejsca na wirtuozowskie popisy. - W zamian można tam znaleźć coś szczególnie głębokiego, jakieś poczucie bólu, który pochodzi z wnętrza. Czasem kilka taktów. To właśnie tych kilka taktów cenię sobie najbardziej.

W audycji pianista opowiadał o swoich doświadczeniach imigranckich. Wyjaśniał dlaczego najlepiej czuje się w Teksasie.

***

Wadym Chołodenko urodził się w 1986 r. w Kijowie. W wieku 13 lat wystąpił z pierwszymi koncertami w USA, Chinach, na Węgrzech i w Chorwacji. W 2004 r. otrzymał Rosyjską Narodową Nagrodę Młodych "Triumf", a w 2005 r. przeniósł się do Moskwy, gdzie studiował w Konserwatorium u prof. V. Gornostaevej.

Zdobywca Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna w 2013 r. rozwija międzynarodową karierę i zbiera pochwały od krytyków w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

***

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Wadym Chołodenko (pianista)

Data emisji: 7.08.2016

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji  "Letni festiwal muzyczny".

bch/pg

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. "Wyrównany wysoki poziom to problem dla jury"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 10:00
- Po każdym etapie musieliśmy wybierać najlepszych spośród bardzo dobrych pianistów, decydując o ich przyszłości - mówił Piotr Paleczny, juror XVII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eugen Indjic: wiedza nie zawsze zastąpi talent

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 12:00
– Sądzę, że czasami utalentowani ludzie grają bardzo dobrze, i nawet nie dbają o to, co grają. Jakoś wszystko to czują i już – mówił znakomity pianista w przerwie swojego występu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń