Michał Kleiber: reforma nauki poszła w złą stronę

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 13:34
- Otwarcie na prywatne szkolnictwo wyższe było błędem. Wybuchł boom na studia, ale zbyt słaby nadzór doprowadził do dramatycznego spadku jakości nauczania - powiedział w dwójce prof. Michał Kleiber.
Audio
  • Michał Kleiber o reformowaniu polskiej nauki (Retrospekcje/Dwójka)
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: PAP/Leszek Szymański

Gościem audycji "Retrospekcje" był profesor nauk technicznych, nauczyciel akademicki, w latach 2001-2005 minister nauki w rządach Leszka Millera i Marka Belki, od 2007 do 2015 prezes PAN, w latach 2006-2010 doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kontaktów ze środowiskiem naukowym. 

Pierwszy rząd III RP, gabinet Tadeusza Mazowieckiego wprowadzając reformy w kraju wziął się również za szkolnictwo wyższe. Ideą ministra edukacji Henryka Samsonowicza było przyznanie środowisku akademickiemu dużej niezależności od państwa.

- Ta autonomia była cenna, ale jedna rzecz budziła wątpliwości. Chodziło o otwarcie na prywatne szkolnictwo wyższe. Zachłysnęliśmy się demokracją, wolnością i uważaliśmy, że to dobry pomysł. Dziś po latach widać, że to był błąd. Są pewne instytucje życia publicznego, które muszą być silnie nadzorowane. Słaby nadzór spowodował gwałtowna inflację jakości nauczania - powiedział prof. Michał Kleiber.

O tym, jak dalece rozwój nauki jest związany z możliwościami finansowymi państwa, czy pieniądze te są dobrze wykorzystywane i od czego to zależy oraz czy politycy powinni trzymać się z dala od nauki, w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Retrospekcje

Prowadzi: Antoni Dudek

Goście: prof. Michał Kleiber (nauczyciel akademicki, były prezes PAN)

Data emisji: 6.11.2017

Godzina emisji: 21.00

mko/bch

reklama

Czytaj także

Wiesław Johann. Od radiowca do sędziego Trybunału

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 19:00
Gościem prof. Antoniego Dudka w "Retrospekcjach" był Wiesław Johann - prawnik, dziennikarz, nauczyciel akademicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Bentkowski. Prawnik Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 17:00
- Podstawowym obowiązkiem sędziego jest wydawanie sprawiedliwego wyroku. Tak powinien interpretować przepisy, by dochować zgodności werdyktu z duchem, a nie z literą prawa – mówił Aleksander Bentkowski w audycji "Retrospekcje".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Syryjczyk, Sejm i polityka gospodarcza

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 12:45
W audycji "Retrospekcje" z działaczem "Solidarności" i ministrem w kilku rządach po 1989 roku rozmawialiśmy o polityce gospodarczej po przełomie politycznym w Polsce.
rozwiń zwiń