X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aleksander Bentkowski. Prawnik Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 17:00
- Podstawowym obowiązkiem sędziego jest wydawanie sprawiedliwego wyroku. Tak powinien interpretować przepisy, by dochować zgodności werdyktu z duchem, a nie z literą prawa – mówił Aleksander Bentkowski w audycji "Retrospekcje".
Audio
  • Aleksander Bentkowski o reformie sądów w latach 90. (Retrospekcje/Dwójka)
Aleksander Bentkowski
Aleksander BentkowskiFoto: Sławomir Kaczorek/Senat Rzeczypospolitej Polskiej

- Kiedy Tadeusz Mazowiecki zaproponował mi objęcie stanowiska ministra sprawiedliwości od razu zapytał, jaki mam pomysł na reformę sądownictwa – opowiadał Aleksander Bentkowski o początku reform sądów po przełomie 1989 roku. - Odparłem, że porozumienia Okrągłego Stołu wyraźnie akcentowały, że przyszły wymiar sprawiedliwości ma się opierać na niezawisłych sądach i ma być powołana Krajowa Rada Sądownicza i to jest główny wyznacznik zmian - mówił były minister sprawiedliwości.

Rząd Mazowieckiego przeprowadził zasadnicze zmiany w strukturze wymiaru sprawiedliwości, organizacji sądów i dokonał wielu zmian personalnych. – Chociaż konstytucja nie określa tego w sposób wyraźny, jest niewątpliwe, iż mamy już do czynienia z trójpodziałem władzy. Sąd Najwyższy stojący na czele wszystkich organów sądowych jest z mocy prawa reprezentantem tej trzeciej władzy, władzy sądowniczej – można się było dowiedzieć z archiwalnego nagrania wypowiedzi Adama Strzembosza, który był zastępcą Aleksandra Bentkowskiego.

Minister sprawiedliwości opowiedział w audycji także o wymiarze sprawiedliwości w PRL, filozofii działania ówczesnych sądów, a także o skali problemów w reformowaniu sądownictwa po 1989 r.

***

Tytuł audycji: "Retrospekcje"

Prowadzi: Antoni Dudek

Goście: Aleksander Bentkowski, minister sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 21.00

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Paczkowski: w sprawach politycznych byłem outsiderem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 14:00
- Wiedziałem oczywiście, że są "komandosi", że jest list otwarty Kuronia i Modzelewskiego. Ale na szerszą skalę to wszystko dotarło do mnie po marcu 1968 roku - wspominał w Dwójce prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czuma: byłem przeciwny spaleniu Muzeum Lenina

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 23:00
- Uważałem, że najpierw musimy dużo popracować przy myśli, że trzeba upominać się o wolność, poprzez wydawnictwa. Uważałem, że zrobienie takiego fajerwerku nam zaszkodzi - Andrzej Czuma wspominał w Dwójce próbę zniszczenia Muzeum Lenina w Poroninie w roku 1970.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Student niezależny. Jarosław Guzy o PRL i III RP

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 12:10
Gościem prof. Antoniego Dudka w "Retrospekcjach" był pierwszy lider Niezależnego Zrzeszenia Studentów, działacz opozycji i przedsiębiorca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesław Kaczmarek. Opowieść ministra z lewicy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 15:00
Wiesław Kaczmarek opowie o tym, jak trafił do polityki w 1989 r., oceni prywatyzację polskiej gospodarki i odniesie się do afery Orlenu i obecnej pozycji lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień 1980. "Rolnicy też walczyli o swoje prawa"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 19:00
- Gdy tylko rozpoczęły się strajki w sprawie wolnych związków zawodowych, zadawałem sobie tylko jedno pytanie: czy rolnicy też będą mieli prawo do takich zrzeszeń – opowiadał w Dwójce Artur Balazs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesław Johann. Od radiowca do sędziego Trybunału

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 19:00
Gościem prof. Antoniego Dudka w "Retrospekcjach" był Wiesław Johann - prawnik, dziennikarz, nauczyciel akademicki.
rozwiń zwiń