X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Antoni Pajdak. Pomnikowy działacz PPS i KOR

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 11:00
- Nie ma w jego życiorysie momentu, którego musiałby się wstydzić: w Legionach walczył o niepodległość, był aktywny w budowaniu II RP, działał w strukturach państwa podziemnego i w opozycji w okresie PRL - mówił o Antonim Pajdaku działacz lewicowy Tomasz Truskawa.
Audio
  • Wspomnienia o Antonim Pajdaku (Niepatroni/Dwójka)
Antoni Pajdak
Antoni PajdakFoto: PAP/Tomasz Michalak

KOR.jpg
KOR w Polskim Radiu

- Bił od niego majestat człowieka, który swoje wie, który przeżył dużo i ma ogromny bagaż doświadczeń - wspominał legendarny działacz opozycyjny Mirosław Chojecki. - Gdy pan Antoni na różnych spotkaniach KOR się odzywał, to był wysłuchiwany z ogromna uwagą - dodał.

Antoni Pajdak zasłynął ze swojej niezłomnej postawy i wierności ideałom PPS. Historyk prof. Andrzej Friszke opowiadał, że w 1926 roku Pajdak nie dołączył do autorytarnego obozu sanacyjnego, który przejął władzę w Polsce i pozostał w strukturach PPS.

W 1945 Antoni Pajdak został aresztowany przez NKWD i skazany w tzw. "procesie szesnastu". Był więziony na Łubiance i zesłany na Syberię jako jeden z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. - Uderzyła mnie jego twardość. Po tragediach rodzinnych, śmierci żony w ubeckiej katowni i aresztowaniu córki, trwał przy wartościach, za które płaciło się życiem - mówił Tomasz Truskawa.

Cezary Miżejewski wspominał, że swoją obecność w KOR Pajdak postrzegał w kategoriach moralnego obowiązku. 

Więcej wspomnień o Antonim Pajdaku, m.in. opowieść o pobiciu przez SB w roku 1981 - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Niepatroni

Przygotował: Bartosz Panek

Goście: prof. Andrzej Friszke, Mirosław Chojecki, Tomasz Truskawa i Cezary Miżejewski

Data emisji: 15.11.2017

Godzina: 21.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Józewski. Zaufany człowiek Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 16:30
- Od 1914 roku zaangażował się w działalność niepodległościową. Do Polski centralnej po raz pierwszy trafił w 1919 roku, gdy bolszewicy zaczęli go poszukiwać w Kijowie. Musiał stamtąd uciekać i wtedy po raz pierwszy spotkał się z Marszałkiem – tak o piłsudczyku opowiadał w Dwójce prof. Włodzimierz Mędrzecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe losy powstańca ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 15:00
Bohaterem audycji był Jan Faska, który w czasie I wojny światowej walczył w armii niemieckiej, a także był dowódcą w III powstaniu śląskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zenon Sobota. "Zarzucano mu bardzo wiele"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 08:00
- Jego życiorys to materiał na film sensacyjny. Jest w nim tak wiele białych plam, że nawet w oparciu o dokumenty trudno ocenić, jaka tak naprawdę to była postać – podkreślił dr Piotr Szopa, opowiadając o działaczu niepodległościowym Zenonie Sobocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenne wybory Aleksandra Schiele

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 10:00
Bohaterem audycji "Niepatroni" był legendarny taternik i działacz turystyczny, który w czasie wojny odmówił podpisania Volkslisty, pomagał za to żołnierzom AK, ŻOB i Żydom w getcie.
rozwiń zwiń