Antoni Pajdak. Pomnikowy działacz PPS i KOR

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 11:00
- Nie ma w jego życiorysie momentu, którego musiałby się wstydzić: w Legionach walczył o niepodległość, był aktywny w budowaniu II RP, działał w strukturach państwa podziemnego i w opozycji w okresie PRL - mówił o Antonim Pajdaku działacz lewicowy Tomasz Truskawa.
Audio
  • Wspomnienia o Antonim Pajdaku (Niepatroni/Dwójka)
Antoni Pajdak
Antoni PajdakFoto: PAP/Tomasz Michalak

KOR.jpg
KOR w Polskim Radiu

- Bił od niego majestat człowieka, który swoje wie, który przeżył dużo i ma ogromny bagaż doświadczeń - wspominał legendarny działacz opozycyjny Mirosław Chojecki. - Gdy pan Antoni na różnych spotkaniach KOR się odzywał, to był wysłuchiwany z ogromna uwagą - dodał.

Antoni Pajdak zasłynął ze swojej niezłomnej postawy i wierności ideałom PPS. Historyk prof. Andrzej Friszke opowiadał, że w 1926 roku Pajdak nie dołączył do autorytarnego obozu sanacyjnego, który przejął władzę w Polsce i pozostał w strukturach PPS.

W 1945 Antoni Pajdak został aresztowany przez NKWD i skazany w tzw. "procesie szesnastu". Był więziony na Łubiance i zesłany na Syberię jako jeden z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. - Uderzyła mnie jego twardość. Po tragediach rodzinnych, śmierci żony w ubeckiej katowni i aresztowaniu córki, trwał przy wartościach, za które płaciło się życiem - mówił Tomasz Truskawa.

Cezary Miżejewski wspominał, że swoją obecność w KOR Pajdak postrzegał w kategoriach moralnego obowiązku. 

Więcej wspomnień o Antonim Pajdaku, m.in. opowieść o pobiciu przez SB w roku 1981 - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Niepatroni

Przygotował: Bartosz Panek

Goście: prof. Andrzej Friszke, Mirosław Chojecki, Tomasz Truskawa i Cezary Miżejewski

Data emisji: 15.11.2017

Godzina: 21.30

bch

Czytaj także

Henryk Józewski. Zaufany człowiek Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 16:30
- Od 1914 roku zaangażował się w działalność niepodległościową. Do Polski centralnej po raz pierwszy trafił w 1919 roku, gdy bolszewicy zaczęli go poszukiwać w Kijowie. Musiał stamtąd uciekać i wtedy po raz pierwszy spotkał się z Marszałkiem – tak o piłsudczyku opowiadał w Dwójce prof. Włodzimierz Mędrzecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burzliwe losy powstańca ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 15:00
Bohaterem audycji był Jan Faska, który w czasie I wojny światowej walczył w armii niemieckiej, a także był dowódcą w III powstaniu śląskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zenon Sobota. "Zarzucano mu bardzo wiele"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 08:00
- Jego życiorys to materiał na film sensacyjny. Jest w nim tak wiele białych plam, że nawet w oparciu o dokumenty trudno ocenić, jaka tak naprawdę to była postać – podkreślił dr Piotr Szopa, opowiadając o działaczu niepodległościowym Zenonie Sobocie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojenne wybory Aleksandra Schiele

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 10:00
Bohaterem audycji "Niepatroni" był legendarny taternik i działacz turystyczny, który w czasie wojny odmówił podpisania Volkslisty, pomagał za to żołnierzom AK, ŻOB i Żydom w getcie.
rozwiń zwiń