"Dialog, między religiami, nie zagraża zachowaniu swojej tożsamości"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:00
- Dialog chrześcijańsko-judaistyczny wpisuje się w bardzo szeroką postawę Kościoła prowadzenia dialogu ze współczesnym światem. Jeżeli Kościół ma walczyć o zbawienie ludzi, to należy pamiętać, że Bóg pragnie zbawić wszystkich ludzi - mówił w Dwójce ks. bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.
Audio
  • Naczelny Rabin Polski i Michael Schudrich i ks. bp Rafał Markowski o dialogu chrześcijańsko-judaistycznym (Dwójka)
Rabin Michael Schudrich, Małgorzata Szymankiewicz i biskup Rafał Markowski
Rabin Michael Schudrich, Małgorzata Szymankiewicz i biskup Rafał MarkowskiFoto: Piotr Piorun

shutterstock żyd czyta 1200.jpg
Profesor Chone Szmeruk. Pan od jidysz

Od piątku żydzi na całym świecie świętują Paschę, a chrześcijanie w liturgię Wielkiego Czwartku rozpoczęli przygotowania do swojego najważniejszego święta – Wielkanocy. Wspólne przeżywanie Świąt przez żydów i katolików było pretekstem do rozmowy w czasie audycji zarówno o samym świętowaniu, jak i o wzajemnym poszanowaniu tradycji. Nie obyło się również bez rozważań na temat dialogu między religiami, judaizmem i katolicyzmem, w kraju takim jak Polska, naznaczonym Zagładą.

- Są dwa główne powody, dla których ten dialog jest nam żydom potrzebny. Po pierwsze, jeśli człowiek innej wiary chce poznać moją religię, to ja jestem na niego otwarty. Gdy Jan Paweł II mówi, że żeby poznać Jezusa, trzeba poznać judaizm, to dla mnie jest to instrukcja zarówno dla katolików, jak i żydów. Trzeba być otwartym. Drugi powód jest związane z pytaniem, czy Pan Bóg będzie zadowolony z mojego zachowania. Gdy szukam pokoju wśród jego dzieci, to w jaki jeszcze inny spósób mógłbym go bardziej uradować? - tłumaczył Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

Co dziś można zrobić, by umocnić dialog chrześcijańsko-judaistyczny? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Michael Schudrich (Naczelny Rabin Polski), ks. bp Rafał Markowski, (przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem)

Data emisji: 31.03.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/jp

Czytaj także

O. Wacław Oszajca: do Świąt Wielkanocnych trzeba dorosnąć

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 18:50
- Ostatnio nawet papież Franciszek przyznał, że do 15. roku życia myślał, że Boże Narodzenie jest ważniejsze od Wielkanocy, a nie na odwrót - mówił w Dwójce jezuita, teolog, publicysta, dziennikarz i poeta.
rozwiń zwiń