X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dialog, między religiami, nie zagraża zachowaniu swojej tożsamości"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:00
- Dialog chrześcijańsko-judaistyczny wpisuje się w bardzo szeroką postawę Kościoła prowadzenia dialogu ze współczesnym światem. Jeżeli Kościół ma walczyć o zbawienie ludzi, to należy pamiętać, że Bóg pragnie zbawić wszystkich ludzi - mówił w Dwójce ks. bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.
Audio
  • Naczelny Rabin Polski i Michael Schudrich i ks. bp Rafał Markowski o dialogu chrześcijańsko-judaistycznym (Dwójka)
Rabin Michael Schudrich, Małgorzata Szymankiewicz i biskup Rafał Markowski
Rabin Michael Schudrich, Małgorzata Szymankiewicz i biskup Rafał MarkowskiFoto: Piotr Piorun

shutterstock żyd czyta 1200.jpg
Profesor Chone Szmeruk. Pan od jidysz

Od piątku żydzi na całym świecie świętują Paschę, a chrześcijanie w liturgię Wielkiego Czwartku rozpoczęli przygotowania do swojego najważniejszego święta – Wielkanocy. Wspólne przeżywanie Świąt przez żydów i katolików było pretekstem do rozmowy w czasie audycji zarówno o samym świętowaniu, jak i o wzajemnym poszanowaniu tradycji. Nie obyło się również bez rozważań na temat dialogu między religiami, judaizmem i katolicyzmem, w kraju takim jak Polska, naznaczonym Zagładą.

- Są dwa główne powody, dla których ten dialog jest nam żydom potrzebny. Po pierwsze, jeśli człowiek innej wiary chce poznać moją religię, to ja jestem na niego otwarty. Gdy Jan Paweł II mówi, że żeby poznać Jezusa, trzeba poznać judaizm, to dla mnie jest to instrukcja zarówno dla katolików, jak i żydów. Trzeba być otwartym. Drugi powód jest związane z pytaniem, czy Pan Bóg będzie zadowolony z mojego zachowania. Gdy szukam pokoju wśród jego dzieci, to w jaki jeszcze inny spósób mógłbym go bardziej uradować? - tłumaczył Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

Co dziś można zrobić, by umocnić dialog chrześcijańsko-judaistyczny? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Michael Schudrich (Naczelny Rabin Polski), ks. bp Rafał Markowski, (przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem)

Data emisji: 31.03.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O. Wacław Oszajca: do Świąt Wielkanocnych trzeba dorosnąć

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 18:50
- Ostatnio nawet papież Franciszek przyznał, że do 15. roku życia myślał, że Boże Narodzenie jest ważniejsze od Wielkanocy, a nie na odwrót - mówił w Dwójce jezuita, teolog, publicysta, dziennikarz i poeta.
rozwiń zwiń