Polskie Radio
Section05
pascha

"Wygramy, jeśli przejdziemy go próbując odnowić relację z Bogiem". Tekieli o Wielkim Poście

- Wobec perspektywy presji, jakiej podlegają katolicy, nie martwię się, ilu ludzi nie wróci do Kościoła po pandemii, tylko zastanawiam się, ilu świętych będzie wśród tych, którzy w Kościele pozostaną - mówił w Polskim Radiu 24 red. Robert Tekieli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Wielki Post Wielkanoc Jezus Chrystus pielgrzymka Kościół katolicki społeczeństwo

Podróż w czasie. Od Paschy do Wielkanocy

W Niedzielę Wielkanocną Anna Kwiatkowska gościła w swojej audycji wyjątkowych rozmówców: pastora Kościoła Chrystusowego w Rzeczpospolitej Polskiej i jego żonę Dorotę, którzy zabrali słuchaczy na wyprawę od Paschy do Wielkanocy, by odnaleźć to, co łączy czasy biblijne z naszą współczesnością. Usłyszeliśmy również Kazimierza Barczuk – duszpasterza, znawcę tematyki biblijnej oraz historii kultury żydowskiej z perspektywy mesjanistycznej. Wraz z żoną Dorotą założyli Misję Poślij Mnie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Kwiatkowska Wielkanoc STYL ŻYCIA

"Święto wolności i nadziei". Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia z okazji Paschy

Przewodniczący Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki przekazał, że Pascha jest świętem wolności i nadziei. W życzeniach dla Żydów z okazji tego święta podkreślił, że "w obecnych czasach pandemii potrzebna jest nadzieja na wyzwolenie od niebezpieczeństwa śmierci. Zauważył, że to ostatecznie może nam dać sam Bóg miłosierny, o którego zmiłowaniu tak wiele mówi hagada paschalna".
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki Koronawirus w Polsce COVID-19 POLSKA Żydzi

"Żaden dialog nie zagraża zachowaniu swojej tożsamości"

- Dialog chrześcijańsko-judaistyczny wpisuje się w bardzo szeroką postawę Kościoła prowadzenia dialogu ze współczesnym światem. Jeżeli Kościół ma walczyć o zbawienie ludzi, to należy pamiętać, że Bóg pragnie zbawić wszystkich ludzi - mówił w Dwójce ks. bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Jan Paweł II judaizm chrześcijaństwo religia Małgorzata Szymankiewicz Michael Schudrich Episkopat Polski KULTURA

Wielki Czwartek: Rozpoczyna się Triduum Paschalne

W Wielki Czwartek Kościół rozpoczyna Triduum Paschalne. To czas przygotowania do poranka wielkanocnego - zmartwychwstania Chrystusa. W kościołach katedralnych rano odprawiana jest Msza Krzyżma, podczas której poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń podczas sakramentów. Księża odnawiają także przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem w kościołach parafialnych odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  religia Wielkanoc Jerozolima chrześcijaństwo Żydzi Jezus Chrystus święta