Polskie Radio
Section05
Michael Schudrich

"Podobna sytuacja w Knesecie byłaby niemożliwa". Prof. Gil o wystąpieniu rabina Schudricha w Senacie

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której przedstawiciel polskich biskupów zrobił coś podobnego. Nikt by nie wpuścił przedstawicieli polskich biskupów do Knesetu. Albowiem katolicy w państwie Izrael nie mają pełni praw, a już tym bardziej z Polski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil pytany o wystąpienie naczelnego rabina Polski w Senacie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki POLSKA polityka Senat Izrael Michael Schudrich

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W Warszawie oddano hołd żydowskim bojownikom z getta, którzy 78 lat temu stanęli do nierównej walki z Niemcami. Przy Pomniku Bohaterów Getta zostały złożone wieńce oraz odmówiona została modlitwa w intencji poległych i zamordowanych. 19 kwietnia 1943 roku grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła powstanie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Żydzi Andrzej Duda Michael Schudrich Witold Banach

"Auschwitz to najgorsze miejsce w historii"

- Jeżeli my będziemy pamiętać jeden punkt na mapie świata, gdzie zdarzyła się najgorsza tragedia, to jest tam, w Auschwitz-Birkenau. Nigdy nie możemy być pewni, że wiedząc, co tam było, już więcej to się nie powtórzy. Ale jest nadzieja, że jeżeli my będziemy pamiętać, to jesteśmy o jeden krok zawsze dalej od powtórzenia takiego ludobójstwa - mówił w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michael Schudrich Auschwitz Holokaust Żydzi II wojna światowa

Naczelny Rabin Polski: Nigdy nie dowiemy się, gdzie był Bóg w czasie wojny

- Dlaczego Bóg milczał w czasie wojny, czy on milczał w czasie wojny? Nie znam odpowiedzi, po prostu żyję z wielkim znakiem zapytania. Ale to nie znaczy, że wierzę mniej. Ja wierzę, być może, nawet bardziej, razem z tym znakiem zapytania - podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michael Schudrich Żydzi Holokaust II wojna światowa Auschwitz

Naczelny rabin Polski: obozem Auschwitz nie można grać politycznie

- Pamięć o Holokauście, którego straszliwym symbolem jest Auschwitz-Birkenau, nie może być używana do rozgrywek politycznych - mówił naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Podkreślił też, że teren Muzeum Auschwitz jest najwłaściwszym miejscem obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica historia Polski HISTORIA II wojna światowa Michael Schudrich POLSKA Rosja Niemcy Władimir Putin Andrzej Duda

Naczelny rabin Polski: jesteśmy po stronie prawdy

– Oczywiście my bardzo kochamy Izrael i bardzo kochamy Polskę, ale tu nie jest pytanie, czy jesteśmy po tej czy po tej stronie. Jesteśmy po stronie prawdy – mówił na antenie radiowej Trójki Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. – Te kompletnie nieprawdziwe słowa padły i mam nadzieję, że pan minister Katz jak najszybciej się z nich wycofa – stwierdził Jarosław Papis. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Krzemiński Michael Schudrich Izrael Benjamin Netanjahu

"Żaden dialog nie zagraża zachowaniu swojej tożsamości"

- Dialog chrześcijańsko-judaistyczny wpisuje się w bardzo szeroką postawę Kościoła prowadzenia dialogu ze współczesnym światem. Jeżeli Kościół ma walczyć o zbawienie ludzi, to należy pamiętać, że Bóg pragnie zbawić wszystkich ludzi - mówił w Dwójce ks. bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Jan Paweł II judaizm chrześcijaństwo pascha religia Małgorzata Szymankiewicz Michael Schudrich Episkopat Polski KULTURA